Wielka afera w branży mięsnej w Belgii

W jednej z największych firm mięsnych w Belgii fałszowane były etykiety informujące o terminie przydatności mięsa, z kolei w rzeźni zwierzęta przed ubojem przechodziły prawdziwe katusze.

Podczas przeszukania chłodni kontrolerzy belgijskiego Urzędu ds. kontroli żywności potwierdzili szereg nieprawidłowości. Na 200 skontrolowanych palet mięsa, aż 133 nie spełniało wymogów bezpieczeństwa żywności. Większość produktów miało zafałszowane etykiety lub po prostu nie miały wpisanej daty mrożenia. Naturalnie, fałszowanie polegało na naklejaniu na produkt nowych etykiet i wprowadzeniu produktów na rynek. W czasie kontroli natrafiono m.in. na mięso wołowe, które pochodziło z...2001 roku! [...]

Mięso trafiało nie tylko do krajowych konsumentów. Produkty z zafałszowanymi etykietami firmy Verbist było wysyłane także do Hongkongu, Wybrzeża Kości Słoniowej i Kosowa.

Reklama

Służby sanitarne nie były w stanie jednoznacznie określić, ile mięsa przetworzonego w rzeźni VEVIBA dotarło już do belgijskich sklepów i supermarketów w całym kraju. Odpowiedzi nie ma także na najważniejsze pytanie, które stawia sobie teraz większość konsumentów. Od kiedy ten niebezpieczny proceder miał miejsce.

Jakby tego było mało, w rzeźni Verbist w belgijskim Izegem odpowiednik polskiego sanepidu dotarł do skandalicznych filmów z ubojni. Widać na nich jak zwierzęta przed śmiercią są brutalnie bite batami i paralizatorami elektrycznymi. Na filmie można także zobaczyć jak zwierzętom podcina się gardło bez uprzedniego ogłuszenia.

Cały proceder miał miejsce w firmie, która odpowiada za 30 procent produkcji mięsa w całej Belgii. W konsekwencji Minister Rolnictwa oraz belgijski Sanepid (AFSCA/FAVV) odebrali VEVIBIE pozwolenia do działalności w zakresie uboju oraz przetwórstwa mięsa.

TP

Więcej w portalu farmer.pl

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

Dowiedz się więcej na temat: afera | etykiety | zwierzęta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »