Wielka Brytania czeka na farmaceutów
Farmaceuci polscy mogą ubiegać? się o automatyczne uznanie swoich kwalifikacji zawodowych w państwach Unii Europejskiej na zasadzie "praw nabytych".
PRACA FARMACEUTY W WIELKIEJ BRYTANII - podstawowe informacje. ITC s.c. wraz ze swoim partnerem - angielską agencją rekrutacyjną zajmującą się profesjonalną rekrutacją farmaceutów do Wielkiej Brytanii, Irlandii i Australii od ponad ośmiu lat, nie tylko organizuje pracę dla profesjonalistów, w tym farmaceutów, ale także udziela kompleksowego wsparcia kandydatom między innymi w zakresie: pomocy podczas długiego procesu rejestracji w angielskim RPSGB, podczas spotkania rejestracyjnego w Londynie, organizacji podróży oraz zakwaterowania w początkowym okresie zatrudnienia, wsparcia po podjęciu zatrudnienia jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Średnie zarobki farmaceuty w Anglii należą do jednych z najwyższych i kształtują się na poziomie od 25.000 do 38.000 GBP rocznie.
W znacznej większości przypadków pokrywany jest koszt biletu lotniczego do Anglii, natomiast zawsze organizowany jest transport z lotniska do miejsca zatrudnienia. Konsultanci naszego partnera w UK udzielają wszelkiego wsparcia przy zakładaniu konta bankowego, uzyskaniu National Insurance Number (odpowiednik polskiego NIP-u), pomagają w rejestracji w Home Office (Worker Registration Scheme) oraz w rozwiązaniu wszystkich innych problemów lub wątpliwości, nawet po podjęciu pracy.
Warunkami podstawowymi i koniecznymi do podjęcia pracy w Wielkiej Brytanii jako farmaceuta są:
narodowość Polska lub narodowość innego państwa będącego członkiem EEA,
ukończone studia wyższe w Polsce, które są zgodne z Dyrektywą 85/432/EEC lub ukończone studia wyższe, które rozpoczęły się przed wprowadzeniem Dyrektywy 85/432/EEC i praca zgodna z Artykułem 1(2) Dyrektywy 85/432/EEC przez 3 lata nieprzerwanie w przeciągu ostatnich 5 lat poprzedzających uzyskanie dyplomu (dyplomy uzyskane przed datą akcesji Polski do Unii Europejskiej (tzn. przed 1 maja 2004 r.) nie są zgodne z wymogami art. 2 Dyrektywy 85/432/EEC. Farmaceuci polscy mogą ubiegać? się o automatyczne uznanie swoich kwalifikacji zawodowych w państwach Unii Europejskiej na zasadzie "praw nabytych" (art. 6 Dyrektywy 85/433/EEC), pod warunkiem, że przez co najmniej kolejne trzy lata w ciągu ostatnich pięciu lat byli w Polsce zatrudnieni przy wykonywaniu czynności określonych w art. 1 ust. 2 Dyrektywy 85/432/EEC, czynnościami tymi są: przygotowywanie formy farmaceutycznej produktów leczniczych, wytwarzanie i testowanie produktów leczniczych, testowanie produktów leczniczych w laboratorium przeznaczonym do tego celu, składowanie, utrzymanie i dystrybucja produktów leczniczych w obrocie hurtowym, sporządzanie, testowanie i sprzedaż produktów leczniczych w ogólnodostępnych aptekach i szpitalach, udzielanie informacji i porad na temat produktów leczniczych),
doskonała znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie,
dostarczenie minimum 2 satysfakcjonujących, profesjonalnych referencji od pracodawców,
trzeba być chętnym do wyjazdu na minimum 2 lata lub dłużej do Wielkiej Brytanii
gotowość do przeprowadzenia się do Wielkiej Brytanii w przeciągu około czterech miesięcy od momentu otrzymania oferty pracy.
Od aplikacji do pracy
KROK 1
Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza aplikacyjnego on - line na stronie internetowej ITC - takie rozwiązanie bardzo ułatwia kandydatom złożenie aplikacji - wystarczy tylko wypełnić puste pola. Formularz ma formę klasycznego CV z miejscem na umieszczenie wszystkich szczegółowych informacji na temat wykształcenia, doświadczenia zawodowego, wszelkich odbytych kursów zawodowych, dodatkowych umiejętności i zainteresowań. Informacje - nawet te podstawowe - powinny być wprowadzone w przemyślany sposób a wszystkie szczegóły, takie jak nazwy szkół, uniwersytetów, specjalności czy zajmowanych stanowisk dokładnie przetłumaczone na język angielski. Przed przesłaniem formularza zawsze warto sprawdzić błędy ortograficzne i literówki.
KROK 2
Konsultant ITC kontaktuje się z kandydatem telefonicznie w celu sprawdzenia znajomości języka angielskiego podczas krótkiej, nieformalnej rozmowy - konsultant może od razu zaakceptować kandydaturę lub też poprosić o podszkolenie angielskiego. Po otrzymaniu akceptacji należy dostarczyć minimum dwie referencje od poprzednich pracodawców. Ponieważ konsultant ITC będzie się musiał telefonicznie skontaktować się z pracodawcami podanymi w referencjach, powinni oni zostać wcześniej o tym uprzedzeni przez kandydata.
KROK 3
Aplikacje kandydatów zostaną przedstawione potencjalnym pracodawcom w UK przez naszego partnera. Jeśli pracodawcy spodobają się Twoje kwalifikacje i zaakceptuje Twoją kandydaturę, zostaniesz zaproszony na interview. Interview z pracodawcą może mieć różne formy: bezpośrednie (na ogół odbywają się one w Krakowie w siedzibie ITC), telefonicze lub też videokonferencja.
KROK 4
Twój konsultant ITC skontaktuje się z Tobą z informacją czy pracodawca zaakceptował Twoją kandydaturę i poinformuje Cię o możliwych terminach spotkań rejestracyjnych w RPSGB. W niedługim czasie otrzymasz ofertę pracy (Offer Letter) oraz dwa egzemplarze kontraktu (Employment Contract) od konsultanta ITC, będą tam zawarte min. informacje na temat pensji, daty rozpoczęcia pracy itd. Należy podpisać oba egzemplarze kontraktu i jeden z nich odesłać do ITC.
KROK 5
Proces rejestracji (należy jak najszybciej rozpocząć kompletowanie niezbędnych dokumentów).
1. Aplikowanie do Okręgowej Izby Aptekarskiej (OIA) o 2 zaświadczenia:
zaświadczenie, że ma się uregulowane na bieżąco wszystkie sprawy związane z przynależnością do samorządu aptekarskiego,
zaświadczenie, że przeciwko farmaceucie nie toczy się aktualnie postępowanie przed Okręgowym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej lub Okręgowym Sądem Aptekarskim.
2.Aplikowanie do Naczelnej Izby Aptekarskiej (NIA) w celu uzyskania:
zaświadczenia o zatrudnieniu przy wykonywaniu czynności określonych w art. 1 ust. 2 Dyrektywy 85/432/EEC przez co najmniej trzy kolejne lata w ciągu ostatnich pięciu lat (poświadczenie posiadania "praw nabytych", zgodnie z art. 6 Dyrektywy 85/433/EEC)
zaświadczenia o niekaralności przez organy dyscyplinarne Naczelnej Izby Aptekarskiej.
Aby dokumenty mogły być wystawione należy dostarczyć skompletować a następnie dostarczyć do NIA (osobiście lub pocztą) następujące dokumenty:
obydwa zaświadczenia z OIA, kopia paszportu, potwierdzona notarialnie, kopia dyplomu ukończenia studiów potwierdzona notarialnie, oryginał(y) świadectw(a) pracy dokumentujące zatrudnienie przy wykonywaniu czynności określonych w art. 1 ust. 2 Dyrektywy 85/432/EEC przez co najmniej trzy kolejne lata w ciągu ostatnich pięciu lat,kopia prawa wykonywania zawodu potwierdzona notarialnie.
Termin wydania zaświadczeń przez NIA (pod warunkiem dostarczenia wszystkich niezbędnych dokumentów) trwa najwyżej jeden miesiąc.
3. Po otrzymaniu od NIA wymaganych zaświadczeń należy zebrać wszystkie dokumenty wymagane do rejstracji w Wielkiej Brytanii i przesłać je do konsultanta ITC, który dostarczy je następnie RPSGB.
Dokumenty to:
kopia paszportu, potwierdzona notarialnie i przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego (notarised copy of passport with official english translation),
kopia dyplomu ukończenia studiów, potwierdzona notarialnie i przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego (notarised copy of your master pharmacy degree - with official english translation ),
kopia prawa wykonywania zawodu, potwierdzona notarialnie i przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego (notarised copy of ypur right to practise as a pharmacist - with official english translation),
obydwa zaświadczenia uzyskane z NIA tj. (letter to confirm your qualification status) oraz zaświadczenie o niekaralności przez organy dyscyplinarne Naczelnej Izby Aptekarskiej (certificate of good standing). Obydwa dokumenty muszą być przetłumaczone na angielski przez tłumacza przysięgłego,
wypełniona ankieta RPSGB (completed RPSGB questionaire), zostanie Ci przesłana do wypełnienia przez konsultanta ITC - na wszystkie pytania należy odpowiedzieć jak najbardziej szczegółowo,
świadectwo zdrowia (original health declaration), formularz świadectwa do wypełnienia zostanie wysłany wraz z ankietą, musi być wypełniony po angielsku przez Twojego lekarza i podpisany przez Ciebie i lekarza,
kopia świadectwa urodzenia (copy of your original birth certificate) potwierdzona notarialnie i przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego, jeśli farmaceuta jest po ślubie konieczne będzie dosłanie również kopii aktu małżeństwa (marriage certificate) również potwierdzonej notarialnie i przetłumaczonej na angielski.
4. Wszystkie dokumenty zostaną przez urzędników RPSGB przejrzane i jeśli zostaną zaakceptowane, farmaceuta zostaje zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną do Londynu. Dokładny termin interview oraz podróż do Wielkiej Brytanii będą zaaranżowane przez konsultanta ITC - po konsultacji z kandydatem, partnerem angielskim oraz z pracodawcą.
Od 1 maja 2004 obywatele polscy, po podjęciu pracy na terenie Wielkiej Brytanii muszą zarejestrować się w Wydziale ds. Imigracji i Spraw Obywatelskich (Immigration Directorate) brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Home Office). Koszt rejestracji to 50 GBP. Uzyskane zaświadczenie o rejestracji będzie ważne przez 12 miesięcy, w przypadku zmiany pracodawcy konieczna jest ponowna rejestracja.