Wielka inwestycja Microsoftu w Polsce. "Możemy być częścią wielkiego procesu"

Microsoft uruchomi w Polsce pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze. To największa inwestycja tego typu w historii naszego kraju. - Po raz pierwszy możemy być nie tylko częścią wielkiego procesu transformacji cyfrowej, ale i na tym skorzystać - mówił premier Mateusz Morawiecki na otwarciu regionu chmurowego w Polsce. Chodzi o uruchomienie wartej miliard dolarów inwestycji realizowanej przez firmę Microsoft i towarzyszącej jej współpracy amerykańskiego giganta IT z PFR i bankiem PKO BP.

Centrum chmurowe składa się z trzech kompleksów w promieniu ok. 25 km od Warszawy. Polski region Microsoft będzie drugim co do wielkości na świecie. Centrum ma obsługiwać region Europy zamieszkiwany przez ok. 125 mln mieszkańców. Wartość inwestycji to 1 mld dolarów.

Microsoft uruchamia globalną technologię dostępną dla wszystkich firm

Centrum chmurowe Microsoftu w Polsce umożliwi przedsiębiorcom przechowywanie wartościowych zasobów cyfrowych, zapewniając zgodność z przepisami dotyczącymi przechowywania i przetwarzania danych.

Microsoft wskazał, że otwarcie polskiego centrum jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysokowydajną moc obliczeniową oraz szybki i dostęp do usług chmurowych. "Chmura stanowi istotny wkład w przyspieszenie cyfryzacji i rozwój kompetencji cyfrowych polskich przedsiębiorstw, gospodarki i społeczeństwa, a także wzmocnienie ich odporności w czasach niepewności gospodarczej i geopolitycznej" - przekazała amerykańska firma technologiczna.

Reklama

Jak mówił Ralph Haupter, prezes Microsoftu na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, gigant uruchamia w Polsce swoje centrum obliczeniowe w chmurze, czyli globalną technologię dostępną dla wszystkich firm działających w Polsce.

Jego zdaniem ta technologia pozwala oszczędzać pieniądze, optymalizować działalność operacyjną. - To technologia przyciągająca do Polski globalnych inwestorów; pozwalająca wykorzystywać najnowsze możliwości sztucznej inteligencji w jej wielu wariantach - wskazał.

Ralph Haupter przypomniał, że Microsoft jest obecny w Polsce od 30 lat, zatrudnia ponad 500 osób i współpracuje z ponad 8 tys. partnerów, którzy we współpracy z firmą wprowadzają jej technologie do polskich firm. 

Po Kongresie dalsze rozmowy z kierownictwem Microsoftu

Premier Morawiecki podkreślił, iż "inwestycja Microsoftu w Polsce przyspieszy transformację naszego kraju w technologiczny hub dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej".

- Chętnie rozmawiam o zmianach w gospodarce i o tym, w jaki sposób Polska może przyczynić się do wielkiej rewolucji przemysłowej i w jaki sposób na niej skorzystać - mówił premier Morawiecki.

Dodał, że Polska nie mogła ze względu na nasze losy skorzystać z poprzednich trzech rewolucji przemysłowych. 

- Po raz pierwszy możemy być nie tylko częścią wielkiego procesu transformacji cyfrowej, ale i na tym skorzystać. To dlatego, że w Polsce zgromadziło się wiele talentów - wskazał.

- Chcemy być w awangardzie tych, którzy rozwijają technologie chmurowe na całym świecie. Po Kongresie będziemy mieli dalsze rozmowy z kierownictwem Microsoft o dalszych inwestycjach - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

- Zależy nam, aby także instytucje centralne przynajmniej część swojej działalności lokowały w innych ośrodkach. Tutaj w Katowicach będzie się mieściło Centrum Informatyczne Komisji Nadzoru Finansowego - mówił premier.  

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Mateusz Morawiecki | Europejski Kongres Gospodarczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »