Reklama

Wielkie zmiany na rynku ciepłowniczym w Polsce

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin poinformował, że urząd pracuje nad dopasowaniem modelu regulacyjnego dla ciepłownictwa do sytuacji rynkowej i konieczności realizowania przez sektor inwestycji.

- Od długiego czasu z rynku płyną sygnały, że nie ma wystarczających pieniędzy, przede wszystkim na podjęcie nowych inwestycji. Moje rozeznanie prowadzi do wniosku, że rzeczywiście model taryfowy stosowany od wielu lat jest dobry na czasy modernizacji i odtwarzania majątku, ale nie dynamicznych zmian - powiedział Gawin podczas kongresu Powerpol.

Reklama

Wskazał, że dotychczasowy model bazuje na wskaźnikach inflacyjnych, a np. część kosztów operacyjnych rosła w ostatnich latach szybciej niż inflacja. Z drugiej strony, potrzebne są duże inwestycje w związku z transformacją sektora ciepłowniczego, a inwestycje wymagają środków.

- Mamy świadomość, że pieniądze na inwestycje są potrzebne. Pracujemy, by nasz model regulacyjny odpowiednio dopasować do nowej sytuacji. Wychodzimy z założenia, że model powinien być dostosowany do inwestycji, więc punktem startu w modelu powinno być zamierzenie inwestycyjne. Jeśli pojawi się ono po stronie przedsiębiorstwa, szukamy rozwiązań, które dadzą środki na inwestycje - powiedział prezes URE.

Dodał, że w niedługim czasie mogą pojawić się konkretne propozycje wypracowane przez powołany w URE zespół ds. ciepłownictwa.

- Zmierzamy do tego, by rozdzielić dwa strumienie: strumień kosztów uzasadnionych i strumień zwrotu z kapitału, by nie regulować ich stricte przychodowo, by zapewnić przedsiębiorstwom, które chcą inwestować zwrot z kapitału. W obszarze kosztów uzasadnionych zastanawiamy się jak spojrzeć na indeksowanie kosztów inaczej niż wskaźnikiem inflacji - powiedział Gawin.

Już teraz rozlicz swój PIT - nie czekaj do ostatniej chwili

- Zmiana może dotyczyć przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem ciepła. Dla przedsiębiorstw sieciowych też szukamy dobrego rozwiązania - dodał prezes.

Dowiedz się więcej na temat: ciepłownictwo | inflacja Polska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »