Wiemy, kto najczęściej inwestuje w Polsce. Chodzi o firmy z dwóch krajów

W 2023 r., w ramach bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), najczęściej inwestowały w Polsce amerykańskie i niemieckie firmy - wynika z badania "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024" przeprowadzonego przez firmę konsultingową Ernst & Young (EY). Na kolejnych miejscach znalazły się Wielka Brytania i Francja. Jednak w Polsce i w Europie zagranicznych inwestycji ubywa.

Zgodnie z definicją, bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) to strategia alokacji kapitału przez przedsiębiorstwa. Jej celem jest zdobycie wpływu na zarządzanie i działalność zagranicznych firm oraz generowanie z tego tytułu zysków.

Pierwszy spadek od lat

W ubiegłym roku Europa doświadczyła pierwszego od lat spadku bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Liczba projektów była mniejsza o 4 proc. r/r, a liczba utworzonych nowych miejsc pracy zmniejszyła się o 7 proc. r/r. - informuje EY. Na tle innych państw Europy Polska wypadła dobrze. Choć liczba BIZ spadła o 3 proc. wobec 2022 roku, to liczba stworzonych miejsc pracy przez te inwestycje wzrosła o 21 proc. r/r.

Reklama

Na pierwszym miejscu są Stany Zjednoczone, które zrealizowały w Polsce, w zeszłym roku 52 projekty BIZ i stworzyły 9805 miejsc pracy. Drudzy byli Niemcy. W 2023 r. tamtejsze firmy zrealizowały w naszym kraju 36 projektów, co stanowi 16 proc. wszystkich ubiegłorocznych inwestycji zagranicznych i utworzyły 2 tys. miejsc pracy. Trzecia była Wielka Brytania. Londyn odpowiada za 13 projektów i 1 324 miejsc pracy. Poza podium znalazła się Francja z 12 projektami i 794 miejscami pracy.

Szukanie oszczędności

Niemieckie firmy skłania do przenoszenia i rozbudowy zakładów produkcyjnych w inne regiony kontynentu przede wszystkim wzrost kosztów, w tym cen energii. - Badani inwestorzy wskazują, że główną motywacją jest właśnie ograniczenie kosztów produkcji, natomiast drugą - dostęp do wykwalifikowanych pracowników, co w obliczu zwiększających się w Polsce kosztów pracy, staje się naszym głównym atutem - zwrócił uwagę Paweł Tynel, Partner w EY Polska. 

Kolejnymi atutami, jego zdaniem, są lokalizacja i bliskość geograficzna do rynków docelowych, co pozwala zmniejszyć nakłady i czas transportu. Ekspert EY Polska zwrócił uwagę, że tymi samymi inwestycjami zainteresowane są też inne kraje z naszego regionu. - Konkurencja o projekty jest poważna i nie ma sentymentów. Każdy rząd i kraj walczy o nowe inwestycje u siebie – dodał Tynel.

“W ostatnich latach zmieniła się struktura zagranicznych inwestycji niemieckich firm” - zauważają autorzy raportu. Połowa inwestycji Berlina w Europie Środkowo-Wschodniej była związana z przemysłem. Produkcja maszyn i urządzeń wzrosła z 8,5 proc. całości niemieckich inwestycji w 2019 r. do 11,6 proc. w 2023 r. Spadła zaś wielkość inwestycji branży IT - z 10,9 proc. w 2019 r. do 8,5 proc. w 2023 r. 

Przede wszystkim Śląsk i Małopolska

Nasi zachodni sąsiedzi najchętniej inwestują na Śląsku i w Małopolsce, gdzie ulokowano m.in. fabrykę elektrycznych samochodów dostawczych Mercedesa i fabrykę pomp ciepła Boscha. - Te regiony oferują solidną infrastrukturę przemysłową, wykwalifikowaną kadrę oraz dogodną lokalizację na mapie Polski, co ułatwia logistykę i zarządzanie łańcuchem dostaw - wylicza Paweł Tynel. Dodatkowo, rozwój przemysłu w sektorach takich jak górnictwo, metalurgia i przetwórstwo przemysłowe sprawia, że oba regiony są atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów.

Z raportu EY wynika, że rok 2023 zakończył się wyraźnym spadkiem liczby inwestycji Stanów Zjednoczonych w Europie - o 15 proc. r/r i o 29 proc. od 2019 r. Jest to spowodowane m.in. wprowadzeniem przez ten kraj systemu zachęt dla inwestorów "Inflation Reduction Act". - Zmniejszone zainteresowanie Amerykanów Europą może sprawić, że skuteczne pozyskanie inwestorów niemieckich okaże się bardzo istotne dla rozwoju polskiej gospodarki w ciągu najbliższych lat. Swoboda przepływu kapitału to jedna z podstawowych zasad Unii Europejskiej, ale bez wątpienia władze w Niemczech będą robić wszystko, aby zachęcić swoich przedsiębiorców do lokowania kapitału u siebie, a nie poza granicami – zaznaczył Tynel.

Ernst & Young jest międzynarodowym koncernem z główną siedzibą w Londynie świadczącym profesjonalne usługi doradcze i audytorskie. Zajmuje się również doradztwem podatkowym, biznesowym oraz doradztwem strategicznym i transakcyjnym.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ernst & Young | badanie | inwestycje zagraniczne | Europa | spadek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »