Wiesław Janczyk i Elżbieta Ostrowska sejmowymi kandydatami na członków RPP
Poseł PiS Wiesław Janczyk i Elżbieta Ostrowska sejmowymi kandydatami na członków RPP.
Poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Wiesław Janczyk oraz Elżbieta Ostrowska są sejmowymi kandydatami na członków Rady Polityki Pieniężnej - wynika z druków sejmowych.
Z informacji opublikowanej na stronie Sejmu, Elżbieta Ostrowska jest profesorem nauk ekonomicznych. Obecnie jest zatrudniona na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.
Z kolei Wiesław Janczak, jest posłem na Sejm RP VI, VII, VIII i IX kadencji. W tym okresie był członkiem Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, w latach 2015-2016 jej wiceprzewodniczącym, a obecnie - przewodniczącym. Ponadto, był członkiem Podkomisji Stałej do Spraw Instytucji Finansowych, a w VII i IX kadencji jej przewodniczącym.
W latach 2016-2018 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, w tym okresie także przewodniczącym Komisji Nadzoru Audytowego.
Radę Polityki Pieniężnej tworzy 9 członków, których w równej liczbie powołuje Sejm, Senat i Prezydent RP. Dodatkowo, radę uzupełnia prezes Narodowego Banku Polskiego, który jednocześnie jest przewodniczącym RPP.
Styczniowe posiedzenie RPP było ostatnim, na którym rada spotka się w dotychczasowym składzie: 25 stycznia kończy się bowiem kadencja Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego (powołani przez Senat).
W lutym z RPP pożegnają się - powołani przez Sejm - Grażyna Ancyparowicz i Eryk Łon (09.02.), a następnie Kamil Zubelewicz i Łukasz Hardt (20.02). W marcu kończy się kadencja Jerzego Żyżyńskiego (30.03).
Swoich kandydatów do RPP wskazał już Senat. Są nimi: Ludwik Kotecki (b. wiceminister finansów, b. główny ekonomista Ministerstwa Finansów, a także członek Komisji Nadzoru Finansowego i przewodniczący Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego) i Przemysław Litwiniuk (od 2011 r. jest zatrudniony w Instytucie Ekonomii i Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a jak napisano w uzasadnieniu dla tejże kandydatury "prowadzi badania naukowe w zakresie charakteru prawnego współczesnych polskich i unijnych instrumentów finansowych, stosowanych w ramach wdrażania polityki rozwoju").
Kandydaci uzyskali już pozytywną rekomendację senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.
Senat miał zająć się wyborem członków nowej RPP na obecnie trwającym posiedzeniu (11-13 stycznia). Wczoraj jednak głosowanie przesunięto na 2-3 lutego. Jak podało ISB News - Senat ma się jednak wyborem dwóch członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nowej kadencji dzisiaj po godz. 18.00, powołując się na słowa przewodniczącego senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Kazimierza Kleinę.
Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 8 lutego.
Aktualizacja:
Senat powołał w środę tuż po godzinie 21 Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka na nowych członków Rady Polityki Pieniężnej. Zastąpią Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego, których 6-letnia kadencja dobiega końca.
Zobacz także: