Windy w każdym nowym bloku? Rząd chce ograniczyć "patodeweloperkę"
Rząd pracuje nad rozwiązaniami, które miałyby obniżyć wymagania co do instalacji wind w budynkach mieszkalnych. W praktyce wdrożenie takich przepisów oznaczałoby obowiązek nałożony na deweloperów, aby ci montowali dźwigi w budynkach powyżej drugiego piętra. Ale to nie wszystkie zmiany, jakie dla branży szykuje rząd.
Jak przyznał w rozmowie z Portalem Samorządowym przedstawiciel Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, obecnie w Komisji Infrastruktury trwają prace nad rozwiązaniami, które miałyby wprowadzić obowiązek montażu wind w nowych budynkach, które przewyższałyby wysokość drugiego piętra.
- Jest procedowane rozporządzenie o warunkach technicznych budynków i ich usytuowania. Strona rządowa pracuje nad tym, aby obniżyć wymagania co do instalacji dźwigów windowych - wyjaśnił w rozmowie z serwisem portalsamorzadowy.pl Przemysław Herman, zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego MFiPR.
Takie przepisy mogłyby zwiększyć dostępność budynków dla osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Aktualne przepisy przewidują montaż dźwigu windowego w budynkach powyżej czwartego piętra.
- Obecnie windy są w budynkach mających więcej niż cztery pietra, natomiast jest pomysł, by winda była obowiązkowa już powyżej drugiego pietra w budynkach mieszkalnych, a w przypadku budynków użyteczności publicznej, aby taki obowiązek był już przy dwóch kondygnacjach - dodał przedstawiciel MFiPR.
Jednocześnie wprowadzenie takich przepisów nie objęłoby starych budynków. Jednak zarządcy takich bloków lub spółdzielnie mieszkaniowe mogą wnioskować o dofinansowanie do montażu dźwigu windowego w ramach Funduszu Dostępności, wypłacanego przez MFiPR.
Jak informuje serwis bussinesinsider.pl, w Ministerstwie Rozwoju i Technologii również trwają pracę nad innymi zmianami, które można odebrać jako utrudnienia dla "patodeweloperów".
Mowa o przepisach, które zobowiązałyby deweloperów do stworzenia co najmniej 1,5 miejsca parkingowego przypadającego na jedno mieszkanie w całej inwestycji. Dodatkowo resort technologii chciałby wprowadzić zmiany w usytuowaniu balkonów.
Zgodnie z planami inwestorzy musieliby zachować przerwę minimum cztery metry pomiędzy balkonami w odrębnej płycie balkonowej. Natomiast w tej samej kondygnacji deweloper musiałby zastosować odpowiednie przegrody o wskazanej grubości oraz wysokości.
Oprac. Alan Bartman