Wiosną rozpocznie się tani wykup

W tym tygodniu prezydent popisał nowelizację ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Nowe przepisy dają najemcom możliwość wykupu mieszkania wybudowanego z udziałem kredytu z Krajowego Funduszy Mieszkaniowego lub Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowych programów popierania budownictwa mieszkaniowego.

Wykup mieszkań w towarzystwach budownictwa społecznego i spółdzielniach może zacząć się już wiosną przyszłego roku. Celem podpisanej ustawy jest umożliwienie wyodrębnienia i sprzedaży lokali mieszkalnych wybudowanych przez towarzystwa budownictwa społecznego albo spółdzielnie mieszkaniowe przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez BGK.

Ustawa stanowi, że zbycie lokalu mogłoby nastąpić wyłącznie na rzecz najemcy, za cenę nie niższą niż cena rynkowa. Środki uzyskane przez spółdzielnie mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego ze sprzedaży lokali mieszkalnych wybudowanych na wynajem mają być w pierwszej kolejności przeznaczane na spłatę przypadającej na ten lokal części kredytu, wraz z odsetkami, udzielonego przez BGK.

Reklama

Obecni najemcy będą mogli wykupić wynajmowane mieszkanie po cenie rynkowej pomniejszonej o zwaloryzowany wkład własny, czyli tzw. partycypację. Zwykle wynosi ona 20-30 proc. wartości lokalu.

Zgodę na wykup mieszkania będzie wyrażał właściciel, czyli TBS albo spółdzielnia mieszkaniowa.

Przypomnijmy, iż do dziś za pieniądze KFM i BGK wybudowano ponad 92 tys. mieszkań. Ze sprzedaży mieszkań w TBS i spółdzielniach będą mogli skorzystać nie tylko lokatorzy, ale również gminy. Zgromadzone środki będą mogły być przeznaczone na nowe inwestycje związane ze zwiększeniem zasobów mieszkaniowych w gminach.

_ _ _ _ _

Będą tanie działki?

Na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu Sejmu posłowie znowelizowali ustawę o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa . Przewiduje ona , że dzierżawcy, którzy mają ponad 300 ha ziemi będą musieli oddać do zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych 30 proc. dzierżawionej powierzchni. Zostanie ona sprzedana na przetargach rolnikom indywidualnym na powiększenie gospodarstw.

Nie zmieniły się przepisy dotyczące wielkości gospodarstw rodzinnych. Nadal są to takie, których powierzchnia nie przekracza 300 hektarów. Jedna osoba lub spółka będzie mogła wykupić z zasobów Skarbu Państwa do 500 hektarów gruntów. Zgodnie z nową ustawą, rolnik, który zamierza kupić ziemię, musi mieszkać w gminie czy sołectwie minimum 5 lat i osobiście prowadzić gospodarstwo.

Do końca grudnia 2013 roku przy kupowaniu ziemi można korzystać z preferencyjnych kredytów. Celem ustawy jest przyśpieszenie sprzedaży ziemi indywidualnym rolnikom. Traktat akcesyjny daje do 2016 roku ochronę ziemi rolnej i leśnej. Po tym czasie, obrót gruntami rolnymi i leśnymi będzie wolny. Prawo i Sprawiedliwość , choć poparło tę ustawę, ma obawy, czy nie zostaną naruszone prawa nabyte dzierżawców. W umowach z Agencją Nieruchomości Rolnych mają oni zapisane 20 procent powierzchni zastrzeżonej do zwrotu. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

PAP/IAR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »