Wkrótce kombinowanie przestanie się opłacać
Gotowe są już cztery z maksymalnie ośmiu aktów wykonawczych do tzw. ustawy śmieciowej, która zacznie obowiązywać z początkiem 2012 r. Wszystkie rozporządzenia będą wydane do końca tego roku - zapewnił wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk.
"Okres przedwyborczy trochę utrudnia pracę w tym zakresie (), natomiast nie widzę żadnych powodów, aby coś zostało opóźnione. Do końca grudnia wszystkie niezbędne rozporządzenia powinny być opublikowane" - zapewnił wiceminister, uczestniczący w środę w Katowicach w podsumowaniu regionalnej kampanii społecznej "Życie po śmieciach".
Ustawa o czystości i porządku w gminach, potocznie zwana ustawą śmieciową, wchodzi w życie 1 stycznia przyszłego roku, jednak - jak przypomniał Błaszczyk - w pełni zacznie obowiązywać 1,5 roku później, od lipca 2013 r.
Aby regulacje ustawowe zostały skutecznie wprowadzone do praktyki, potrzebne są odpowiednie rozporządzenia. Jak powiedział wiceminister, sześć z nich resort środowiska musi wydać obligatoryjnie, dwa kolejne - jeżeli uzna to za konieczne.
Błaszczyk poinformował, że projekty czterech pierwszych rozporządzeń są już opublikowane na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska.
Jednym z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych rozporządzeń są regulacje w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Rozporządzenie to określi wymagania, jakie powinien spełnić podmiot ubiegający się o wpis do stosownego rejestru, a tym samym o dopuszczenie do świadczenia usług w tym zakresie.
W ostatnim czasie projekt tego rozporządzenia był przedmiotem szerokich konsultacji. Dokument określi m.in. szczegółowe wymagania w zakresie wyposażenia koniecznego do odbierania odpadów komunalnych, jego stanu technicznego, sanitarnego oraz wymogów technicznych, a także odpowiedniego usytuowania i wyposażenia bazy magazynowo-transportowej firm śmieciowych.
Inne rozporządzenia dotyczą m.in. wzorów sprawozdań, wymagań dla odbierającego nieczystości ciekłe, poziomu odzysku, recyklingu i przygotowania odpadów do ponownego użycia, a także ograniczenia składowania odpadów ulegających biodegradacji. Planowane jest też rozporządzenie dotyczące wymagań dla mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.
Długo oczekiwana przez samorządowców ustawa wprowadza nowe rozwiązania dotyczące gospodarki odpadami, dając gminom realny wpływ na działania w tym zakresie. Samorządy zyskują narzędzia do dbania o czystość i porządek na ich terenie. Dotychczas przepisy nie dawały gminie możliwości realnego egzekwowania płacenia za śmieci czy ich właściwego, zgodnego z prawem, zagospodarowania. W efekcie odpady bywały nielegalnie wyrzucane do lasów czy rowów.
Dla przedsiębiorców ustawa wprowadza obowiązek uczestniczenia w przetargach organizowanych przez gminy na odbieranie odpadów. Po wejściu w życie ustawy, gminy rozpoczną wdrażanie systemu i organizowanie przetargów na ich obsługę. Dzięki uszczelnieniu systemu gospodarki odpadami do zagospodarowania "przybędzie" odpadów, które teraz często zalegają na dzikich wysypiskach. Rynek dla firm śmieciowych, szacowany dotąd na ok. 5 mld zł rocznie, może znacząco wzrosnąć.
W ubiegłym roku firmy odbierające śmieci zebrały w Polsce ok. 12 mln ton odpadów komunalnych. Eksperci szacują, że wielkość ta obejmuje tylko ok. 70 proc. mieszkańców. Dzięki zmianom w ustawie mieszkańcy nie będą już musieli samodzielnie zawierać umów z firmami odbierającymi odpady. Każdy będzie płacił za odbiór śmieci - wszystkich komunalnych odpadów, jakie wyprodukuje, w tym np. wielkogabarytowych. Stawka opłaty będzie określana przez gminę na podstawie kosztów zagospodarowania odpadów. Dzięki jednej podstawowej stawce nikomu nie powinno opłacać się wyrzucanie odpadów do lasu.