Wojna o śledzie wreszcie zakończona
Konflikt między Unią Europejską i Wyspami Owczymi jest już przeszłością. Chodziło o śledzie i makrele.
Dzięki negocjacjom udało się wygasić jeszcze jeden międzynarodowy spór. Wybuchł on w ubiegłym roku między Unią Europejską a autonomicznym rządem Wysp Owczych - terytorium zależnym Danii, z rządem dysponującym dużą swobodą w sprawach gospodarczych. Wyspy nie są członkiem Unii.
Konflikt dotyczył kwot połowowych śledzi i makreli. Dochody z eksportu ryb stanowią niemal 90 procent PKB Wysp Owczych. Tymczasem Bruksela, kierując się wskazaniami naukowców, ogłosiła konieczność zmniejszenia połowów tych ryb. Rząd Wysp Owczych, który przyjął już własne, wysokie normy połowów, zaprotestował i skierował skargę do Światowej Organizacji Handlu. Odpowiedzią Brukseli było zamknięcie latem ubiegłego roku portów państw unijnych dla ryb z Wysp Owczych.
Jednak dzięki intensywnym negocjacjom udało się uniknąć dalszego zaostrzenia konfliktu. Obie strony wycofały swoje skargi i ogłoszone sankcje. O osiągnięciu porozumienia poinformowali unijny komisarz i minister Wysp Owczych, odpowiedzialni za rybołówstwo. Bliższe szczegóły nie są jeszcze znane.
Archipelag Wysp Owczych na Północnym Atlantyku składa się z 18 wysp zamieszkanych przez 48 tysięcy osób. Jego stolicą jest miasto Thorshavn. Na wyspach mieszka ponad 100 przybyszy z Polski.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.