Wojna o tajemnicze blaszki
Poczta Polska (PP) powiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez firmę InPost - poinformował rzecznik prasowy PP Radosław Kazimierski.
Zdaniem Poczty, konkurencyjny InPost próbuje obejść prawo, dociążając swoje przesyłki o wadze poniżej 50 gram metalowymi blaszkami. Zgodnie z prawem pocztowym, przesyłki do 50 gramów znajdują się w obszarze zastrzeżonym dla operatora narodowego, czyli Poczty Polskiej. Inni operatorzy mogą je przesyłać, ale pod warunkiem stosowania wyższych cen za tę usługę. "Z całą pewnością nie łamiemy ani nie obchodzimy prawa" - powiedział prezes InPost Rafał Brzoska. Dodał, że "każdy klient ma prawo wyboru koperty papierowej czy cięższej kartonowej, która jednak lepiej zabezpieczy przesyłkę". "To klient podejmuje decyzję na ten temat" - podkreślił Brzoska. InPost to niezależny ogólnopolski operator pocztowy, obsługuje rynek przesyłek pocztowych o masie powyżej 50 gram.
Działalność na rynku umożliwiła jej częściowa liberalizacja usług pocztowych, dzięki czemu poza obszarem zastrzeżonym dla Poczty Polskiej znalazły się przesyłki ważące powyżej 50 gram. Firma powstała w 2006 roku i należy do grupy kapitałowej Integrer.pl. InPost oferuje usługi klientom indywidualnym i instytucjonalnym. Z informacji zamieszczonych na stronach internetowych operatora wynika, że do końca 2007 r. InPost będzie świadczył swoje usługi za pośrednictwem 800 Punktów Obsługi Klienta w 200 miastach całej Polski. Na początku października ministrowie krajów członkowskich UE uzgodnili, że pełna liberalizacja usług pocztowych w Unii Europejskiej nastąpi najpóźniej 1 stycznia 2011 roku.
Chodzi o liberalizację obrotu przesyłkami do 50 gramów. To większość listów i bardzo intratny rynek (teraz zmonopolizowany przez narodowe poczty, jak np. Poczta Polska), jeśli weźmie się pod uwagę np. liczbę rozsyłanej codziennie masowej korespondencji od przedsiębiorstw albo wszelkiego rodzaju reklam. Do tej pory w UE w pełni otwarty na konkurencję został jedynie rynek paczek. Dla 11 krajów: Cypru, Czech, Węgier, Grecji, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Malty, Rumunii, Słowacji i Polski przewidziano dodatkowy, maksymalnie dwuletni okres przejściowy.