Wojna w Ukrainie ciąży Niemcom. Już wyliczyli swoje straty

Co najmniej 200 mld euro strat zanotowała niemiecka gospodarka z powodu wojny w Ukrainie - szacują niemieccy eksperci. Choć dla wielu komentatorów kontrowersyjne może się wydawać szacowanie gospodarczych szkód w czasie, gdy w Ukrainie giną cywile, ekonomistom trudno jest nie zauważyć, że agresja Rosji w znaczącym stopniu przyczyniła się do wykolejenia "gospodarczej lokomotywy UE", jaką jeszcze do niedawna byłą niemiecka gospodarka.

"Koszty gospodarcze dla Niemiec po dwóch latach wojny w Ukrainie prawdopodobnie znacznie przekroczą 200 miliardów euro" - portal "Deutsche Welle" cytuje prezesa Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych (DIW), Marcela Fratzschera, z którym wywiad przeprowadziła gazeta "Rheinische Post".

Bezpośrednie koszty wojny w Ukrainie dla Niemiec wynikają z wysokich cen energii

Co najbardziej uderzyło w niemiecką gospodarkę, po wybuchu wojny w Ukrainie? Eksperci szacują, że wysokie koszty energii kosztowały niemiecką gospodarkę przynajmniej 100 mld euro już w 2022 roku, gdy ceny oszalały, a Europa musiała budować nowy portfel zamówień unikając gazu z Rosji.

Reklama

"W szczególności wysokie koszty energii zmniejszyły wzrost gospodarczy w Niemczech o 2,5 punktu procentowego lub 100 miliardów euro w 2022 roku i o podobną kwotę w 2023 roku" - stwierdził cytowany przez "Rheinische Post" i "Deutsche Welle" szef DIW.

Pośrednie koszty wojny w Ukrainie to zmiany geopolityczne wpływające na kontakty gospodarcze

Niemieccy eksperci nie mają wątpliwości, że w gospodarkę mocno uderzają też pośrednie koszty związane z wojną w Ukrainie.

Dodatkowe koszty miałyby wynikać z eskalacji konfliktów geopolitycznych i geoekonomicznych, zwłaszcza z Chinami. "Nad wyraz mocno uderzyło to w firmy eksportowe" - czytamy w "DW", które cytuje Marcela Fratzschera (szefa DIW).

Koszty wojny w Ukrainie najmocniej uderzają w najmniej zamożnych Niemców

Wspomniany Marcel Fratzscher zwraca uwagę, że wojna w Ukrainie najmocniej uderzyła w najmniej zamożnych Niemców.

"Koszty wojny w Ukrainie szczególnie mocno uderzają w osoby o niskich dochodach, ponieważ inflacja ma na nich dwa do trzech razy większy wpływ niż na osoby o wysokich dochodach" - uważa szef DIW.

Dodajmy za "Rheinische Post", że - według badania Instytutu Niemieckiej Gospodarki - wojna w Ukrainie kosztowała Niemcy dotąd ok. 240 mld euro. "Podczas gdy straty w 2022 r. wyniosły około 100 mld euro, w 2023 r. wzrosły do ponad 140 mld euro" - czytamy.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna w Ukrainie | gospodarka Niemiec | Berlin | Kijów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »