Wraca temat kopalni w Turowie. Niemcy i Czesi złożyli skargę do KE

Oddział organizacji ekologicznej BUND z Saksonii wraz z organizacjami partnerskimi złożył w Komisji Europejskiej skargę na kopalnię Turów. Według organizacji działalność kopalni w pobliżu trójkąta granicznego między Niemcami, Polską i Czechami spowodowała drastyczny spadek poziomu wód gruntowych, zakłócając zaopatrzenie w wodę w regionie.

Niemiecka organizacja ekologiczna BUND w swojej skardze do Komisji Europejskiej zażądała wszczęcia przez Brukselę postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego dotyczącego czesko-polskiej umowy o wydobyciu odkrywkowym węgla brunatnego.

Dwustronne porozumienie z lutego b.r. między Warszawą i Pragą umożliwia dalszą eksploatację kopalni. Według organizacji BUND działalność kopalni Turów prowadzonej przez przedsiębiorstwo PGE w pobliżu trójkąta granicznego między Niemcami, Polską i Czechami spowodowała drastyczny spadek poziomu wód gruntowych, zakłócając zaopatrzenie w wodę w regionie. Doprowadziła także do licznych uszkodzeń domów. W miastach takich jak Zittau (Żytawa) na wielu domach mieszkalnych pojawiły się pęknięcia.

Reklama

Nielegalne wydobycie

Na mocy zawartej umowy Polska wypłaciła Czechom w ramach rekompensaty 45 mln euro. W zamian Praga wycofała skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

- Podpisując umowę Czesi przystali na dalsze nielegalne wydobycie i mają teraz zawiązane ręce - skrytykowała Petra Kalenska prawniczka zajmująca się skargą do KE. Teraz jeszcze tylko Bruksela może dochodzić praw ludzi z tego regionu.

Za skargą do Brukseli obok organizacji BUND z Saksonii stoi także Greenpeace Czechy oraz Stowarzyszenie Sąsiedzkie z północnoczeskiej miejscowości Uhelna.

(DPA/jar), Redakcja Polska Deutsche Welle

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: kopalnia turów | Komisja Europejska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »