Wracają oszustwa "na węgiel". Zamówiła ekogroszek, straciła 10 tys. zł

Przybywa oszustw metodą na węgiel. Policja apeluje o ostrożność przy zakupie w internecie węgla, pelletu i innego opału w atrakcyjnych cenach. Funkcjonariusze wskazują, że przestępcy żerują na ludzkiej nieświadomości i wiedzą, jak uśpić czujność.

Ofiarą oszustów padła ostatnio mieszkanka powiatu kościańskiego w Wielkopolsce. W październiku znalazła ofertę  sprzedaży węgla. Strona była łudząco podobna do oficjalnego sklepu internetowego Polskiej Grupy Górniczej. Kobieta zamówiła 6 ton ekogroszku, za który zapłaciła 10 620 zł. Nie otrzymała jednak zamawianego towaru ani zwrotu pieniędzy, a kontakt ze sprzedającym się urwał.

Podobny los spotkał mieszkańca powiatu ciechanowskiego, który w jednym z portali społecznościowych znalazł atrakcyjną ofertę sprzedaży drewna opałowego. Mężczyzna ustalił szczegóły transakcji i, zgodnie z wymogiem, na wskazane konto bankowe przelał zaliczkę - 300 zł. "Czas realizacji zamówienia minął, a klient nie otrzymał zamówionego towaru. Kontakt ze sprzedawcą się urwał" - informuje z kolei Komenda Powiatowa Policji w Ciechanowie.  

Reklama

Zachować ostrożność w necie

"Bądźmy ostrożni przy tego typu zamówieniach. Nie bądźmy bezwzględnie ufni, że każde ogłoszenie w mediach społecznościowych lub na stronie internetowej jest prawdziwe i wiarygodne" - apeluje Komenda Powiatowa Policji w Kościanie, do której zwróciła się poszkodowana kobieta pragnąca kupić węgiel. Funkcjonariusze ostrzegają, że przestępcy są sprytni. W różny sposób budują swoją wiarygodność i zaufanie kupujących.

Decydując się na zakup opału w internecie trzeba być wyjątkowo ostrożnym. Oszuści często posługują się fałszywymi stronami internetowymi. "Wiarygodność tych stron zwiększają poprzez wykorzystanie danych firm faktycznie istniejących, na które tworzone są strony internetowe" - uczula policja z Kościana. Wskazuje, że przestępcy zamieszczają też ogłoszenia na popularnych portalach, oferując nie tylko tani opał, ale często też darmowy transport.

Szczegóły zdradzają oszusta

Policja podpowiada, jak się ustrzec przed oszustami. Zwraca uwagę, że na fałszywych stronach z atrakcyjnymi cenami nie są podawane numery kontaktowe. Nie ma też możliwości osobistego odbioru opału. Płatność można realizować wyłącznie przelewem lub wymagana jest zaliczka. 

"Kontakt z oszustami urywa się zaraz po otrzymaniu przelewu, a pokrzywdzony kupujący nie otrzymuje zamówionego towaru" - informuje. Zapewnia, że najbezpieczniej jest zamawiać opał z możliwością zapłaty przy odbiorze. Szczególnie, kiedy w grę wchodzą duże kwoty pieniędzy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: węgiel | pellet | opał | oszustwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »