Reklama

Wsparcie dla firm, które straciły przez kryzys na Ukrainie

Rząd obiecuje rekompensaty dla firm, które cierpią z powodu sytuacji na Wschodzie. Na ten cel przeznaczono 250 mln złotych. Pieniądze mają rozdzielać Wojewódzkie Urzędy Pracy.

Ministerstwo pracy dostrzega kłopoty firm, które żyją z eksportu na Wschód. To straty, których wielkość już można mierzyć w milionach złotych. Rosja i Ukraina należą do ważniejszych odbiorców polskich produktów. Oczywiście na liście odbiorców są daleko za Niemcami, ale w sumie Rosja i Ukraina odpowiadają za ponad 8 procent wartości naszego eksportu. W zeszłym roku do obu krajów wysłaliśmy zatem produkty warte prawie 50 mld złotych.

W odpowiedzi na prośby na wsparcie przedstawiciele rządu często rozkładają ręce, ale tym razem gabinet Donalda Tuska postanowił zapomnieć o niewidzialnej ręce rynku i przyznaje wsparcie dla przedsiębiorców dotkniętych przez problemy na Wschodzie. Warunkiem jest zmniejszenie obrotów o co najmniej 15 proc. O bezzwrotną pomoc można się ubiegać za pośrednictwem Wojewódzkich Urzędów Pracy.

Reklama

Jak wyjaśnia minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, instrument wsparcia jest już gotowy. To tzw. drugi pakiet antykryzysowy, określony w ustawie o ochronie miejsc pracy.

Jednocześnie ministerstwo pracy podaje, że mimo - jak to ujęto - skomplikowanej sytuacji polityczno-społecznej - za wschodnią granicą - nie odnotowano zwiększonego napływu pracowników z Ukrainy.

Według szacunków ministerstwa pracy - w lutym ubyło trzy i pół tysiąca bezrobotnych. Wobec ogólnej liczby ponad dwóch milionów dwustu pięćdziesięciu osób bez pracy to spadek symboliczny, ale zdaniem ministra pracy to symbol znaczący - bo w kolejnych miesiącach sytuacja ma się poprawiać szybciej.

Michał Zieliński, Grzegorz Kwolek

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »