Wstrzymali eksport sprzętu wojskowego do Polski. Chodzi o niedotrzymanie zobowiązań umownych

Rząd Szwajcarii zakazał w piątek eksportu sprzętu wojskowego do polskiego odbiorcy - poinformowała amerykańska agencja Associated Press. Szwajcarski rząd miał się zdecydować na podjęcie takich działań mając na uwadze to, że 645 tys. sztuk amunicji małokalibrowej produkcji szwajcarskiej miało trafić z Polski na Ukrainę, co stanowi naruszenie szwajcarskiego prawa.

Szwajcaria wstrzymała eksport sprzętu wojskowego do Polski - poinformowała amerykańska agencja Associated Press. 

Śledztwo ws. sprzętu wojskowego

Władze w Bernie wszczęły dochodzenie po tym, jak raport amerykańskiego serwisu informacyjnego, Defense One, z listopada ubiegłego roku wskazał na to, że Ukraina otrzymała naboje karabinowe z pociskami przeciwpancernymi wyprodukowanymi przez SwissP Defense. Dostarczył je polski importer, firma UMO

"Śledztwo wykazało, że szwajcarski producent i polska firma podpisały umowę o sprzedaży, w której stwierdzono, że polska firma ma prawo sprzedawać szwajcarską amunicję wyłącznie w Polsce" - poinformował AP szwajcarski sekretariat stanu ds. gospodarczych, SECO. 

Polska nie dotrzymała umowy?

Jak podała agencja, dochodzenie wykazało, że polska firma "nie dotrzymała zobowiązań umownych" podjętych wobec szwajcarskiego producenta, ponieważ amunicja trafiła bez jego zgody na Ukrainę. 

Reklama

Według SECO eksport do polskiej firmy zostanie zakazany, ponieważ "ryzyko przekierowania (amunicji) na Ukrainę jest oceniane jako zbyt wysokie". Szwajcaria podkreśla swoją neutralność, a tamtejsze prawo zakazuje eksportu sprzętu wojskowego rodzimej produkcji do krajów ogarniętych konfliktem zbrojnym. 

Amerykańska agencja Associated Press zwraca jednak uwagę, że Szwajcaria poparła sankcje gospodarcze Unii Europejskiej wobec Rosji. Nastąpiło to po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę 14 lutego 2022 r.  

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Szwajcaria | amunicja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »