Reklama

Wszyscy chcą zarobić na papieżu

Poczty polska oraz watykańska wyemitowały wspólny znaczek upamiętniający beatyfikację papieża Jana Pawła II - poinformował w piątek rzecznik Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski. Nakład to milion sztuk.

Jak poinformował rzecznik, znaczki o wartości 8,30 zł wydrukowano na papierze fluorescencyjnym techniką offsetową, w formacie 51 x 39,5 mm. W sprzedaży jest też specjalna koperta.

Znaczek przedstawia Ojca Świętego na tle sylwetki Jezusa Miłosiernego według obrazu z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W tle widoczny jest fragment bazyliki św. Piotra.

"Chciałam pokazać Jana Pawła II pełnego siły, promieniującego energią i radością, który błogosławi nam wszystkim. Jakby chciał nam na nowo powiedzieć: nie lękajcie się! Chciałam, by znaczek był oszczędny w formie, a jednocześnie pełen światła" - powiedziała cytowana w komunikacie projektantka - artystka plastyk Marzanna Dąbrowska.

Reklama

Do tej pory Poczta Polska pontyfikatowi Jana Pawła II poświęciła 28 emisji znaczków. Były też stemple okolicznościowe, koperty, foldery. Jak informuje rzecznik, dużym zainteresowaniem cieszyły się te dotyczące 20. i 25. rocznicy pontyfikatu, 70. rocznicy urodzin oraz obchodów Dnia Papieskiego.

_ _ _ _ _

Polacy podbija Rzym?

Przewidujemy, że na niedzielną beatyfikację Jana Pawła II przybędzie do Rzymu milion pielgrzymów - powiedział w piątek PAP burmistrz Rzymu Gianni Alemanno. "W Rzymie nie ma specjalnych niebezpieczeństw. Służby bezpieczeństwa gwarantują nam, że nie ma żadnego bezpośredniego ryzyka. Oczywiście, zachowujemy najdalej idące środki ostrożności ze względu na taką liczbę osób, która spłynie do Rzymu" - dodał burmistrz.

Wszystkie możliwe środki i osoby zostały uruchomione i oddane do dyspozycji, by jak najlepiej przygotować uroczystość. Czy sprostaliśmy wyzwaniu przekonamy się we wtorek - mówił Alemanno. "Wszystko to, co dzieje się w Rzymie, dzieje się także w języku polskim" - dodał, pytany o ułatwienia dla polskich pielgrzymów.

W wagonach metra wyświetlane są po polsku informacje dotyczące przebiegu uroczystości i funkcjonowania komunikacji miejskiej 30 kwietnia i 1 maja. W punktach informacyjnych stojących na głównych ulicach i placach można otrzymać wydane po polsku ulotki ułatwiające poruszanie się po Rzymie i zachęcające do zwiedzania najważniejszych zabytków.

Beatyfikacji towarzyszą wielkie emocje, bo między mieszkańcami Rzymu i Janem Pawłem II jest ogromna więź uczuciowa. On się czuł głęboko biskupem Rzymu.

Co wieczór błogosławił miastu przed zaśnięciem, wychylając się przez okno. Dla nas wszystkich to wielki przyjaciel. Dzięki niemu poznaliśmy Polaków, których postrzegamy jako naród naszych przyjaciół - powiedział Alemanno.

Według burmistrza Rzymu nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwać będzie 6 tys. funkcjonariuszy policji państwowej i 6 tys. policji miejskiej. W przygotowanie uroczystości zaangażowanych jest także ok. 4 tys. pracowników służb miejskich i ok. 1,5 tys. wolontariuszy, nie licząc sił zaangażowanych ze strony kościelnej.

Dowiedz się więcej na temat: monety | znaczek | PAPIEZ | wszystkie | chciał | Jan Paweł II | chcę | Polska | Zbigniew baranowski | znaczki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »