Wszyscy wierzą w biopaliwa
Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska oraz aktywizacja zawodowa ludności wiejskiej to szanse wynikające z ustawy o biopaliwach - poinformował w środę na konferencji prasowej z-ca dyrektora Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki, Zbigniew Kamieński.
Kamieński zaprezentował na konferencji założenia nowelizacji ustawy o biopaliwach i biokomponentach, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Jak wyjaśnił, "zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, poprzez zastępowanie importowanej ropy naftowej wytworzonymi w kraju biokomponentami, ma szczególne znaczenie przy rosnących cenach ropy oraz niestabilności politycznej w krajach eksportujących". Przypomniał, że bardzo ważnym impulsem do szerokiego stosowania biopaliw w Polsce będzie wejście w życie na początku czerwca br. rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie wymagań jakościowych dla biopaliw ciekłych. Podkreślił, że projekt ustawy o biopaliwach zapewni rolnikom legalne wytwarzanie biopaliw ciekłych na własny użytek. Dodał, że nie będą one mogły być wprowadzane do obrotu, czyli sprzedawane innym rolnikom, firmom transportowym czy właścicielom stacji paliwowej.
Wyjaśnił, że rolnicy nie będą mogli produkować mieszanek z udziałem oleju napędowego czy benzyn. Jego zdaniem, bardzo popularnym biopaliwem ciekłym, wytwarzanym na własny użytek, będzie czysty olej roślinny. Jak powiedział Kamieński, projekt ustawy wnosi obowiązek dodawania do paliw ciekłych określonej ilości biokomponentów.
"Projekt przewiduje, że każdy litr benzyny silnikowej wprowadzanej do obrotu zawierać powinien przynajmniej 4 proc. bioetanolu, a każdy litr oleju napędowego nie mniej niż 4 proc. estru metylowego wyższych kwasów tłuszczowych" - powiedział. Zapowiedział, że przygotowywane zmiany w podatku akcyzowym przewidują, że jego wysokość będzie malała wraz ze wzrostem zawartości biokomponentów w biopaliwie. Będzie też uwzględniała rzeczywiste koszty wytworzenia biopaliw. Unijna dyrektywa zakłada, iż do 2010 roku udział biopaliw w paliwach płynnych powinien wynieść 5,75 proc. ich wartości energetycznej. W 2005 roku zużycie biopaliw powinno wynosić w Polsce nie mniej 0,5 proc., zaś na ten rok wskaźnik ten ma wynieść 1,5 proc.