Wszystko dostaniesz faxem
Od marca obowiązuje w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości pilny tryb prejudycjalny. Interpretację prawa wspólnotowego sądy otrzymają faxem.
W ten sposób czas oczekiwania sądów pytających Trybunał w Luksemburgu o interpretację prawa wspólnotowego, zostanie skrócony do minimum.
Takie rozwiązanie umożliwi szybsze orzekanie przez sądy krajowe w sprawach dotyczących wolności, bezpieczeństwa i wymiaru sprawiedliwości Unii Europejskiej, a także polityki wizowej, azylowej, imigracyjnej, ochrony granic, współpracy sądów i policji.
Zwykła procedura prejudycjalna trwa półtora roku, co powoduje, że wyroki sądów w tego rodzaju sprawach nie mogą zapaść w rozsądnym terminie.
Dlaczego pilny tryb
- Przyspieszenie trybu postępowania przez ETS ma być możliwe dzięki skróceniu terminu składania pism procesowych, ograniczeniu liczby podmiotów, a także przesyłaniu pism pocztą elektroniczną lub faksem - wyjaśnia dr Artur Gruszczak z Centrum Europejskiego Natolin.
- Znika też wymóg uzyskiwania opinii rzecznika generalnego. Wniosek do izby kierują sądy krajowe, które winny zaproponować odpowiedź na sformułowane pytanie prejudycjalne.
- Reforma procedury ETS, służąca przyspieszeniu trybu prejudycjalnego, dobitnie wskazuje na konieczność rozważenia przez Polskę decyzji o uznaniu jurysdykcji ETS w dziedzinie współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych, czego dotychczas nasz kraj nie uczynił - wyjaśnia dr Gruszczak.
Trybunał z roku na rok jest coraz bardziej obciążony. Do Unii Europejskiej przystępują nowe państwa, których sądy domagają się wyjaśnienia coraz trudniejszych problemów prawnych, których rozstrzygnięcie wymaga czasu. Sądy wspólnotowe (w tym sąd I instancji i Sąd d.s. Służby Publicznej) wchodzące w skład ETS pracuja obecnie nad 1259 wnioskami. Na rozstrzygnięcie wątpliwych kwestii sądy krajowe czekają nawet dwa lata.
Dzięki reformie już od dwóch tygodni obowiązują dwa tryby zadawania pytań ETS: zwykły i pilny. Pilny dostosowuje terminy ETS do krajowych wymogów rozpatrywania spraw.
Jakie mechanizmy proceduralne zostały ustanowione w ustawodawstwie państw członkowskich ? W jakich przypadkach ma być stosowana pilna procedura prejudycjalna ? Ile będzie trwało rozpatrywanie sprawy w tym trybie? Czy nowy tryb może być zastosowany w pewnych sytuacjach pozbawienia wolności ?
Katarzyna Żaczkiewicz - Więcej: Gazeta Prawna 17.03.2008 (54) ? str.18