Wybór nowych członków RPP przesunięty

Wybór dwóch nowych członków Rady Polityki Pieniężnej przez Senat został przesunięty na posiedzenie tej izby w dn. 2-3 lutego z powodów proceduralnych - poinformował podczas briefingu marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Pierwotnie wybór nowych kandydatów do RPP był wpisany w porządku obrad Senatu na posiedzeniu w dn. 11-13 stycznia.

- Z powodu niedokończenia procedur administracyjnych przy wyborze członków RPP, ich wybór będzie przesunięty na najbliższe posiedzenie (Senatu - PAP) w lutym, czyli 2-3 lutego - powiedział Grodzki.

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych rekomendowała na początku stycznia, by Senat powołał do RPP, w miejsce Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego, których kadencja w Radzie upływa 25 stycznia, Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka.

Reklama

Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano na 8 lutego.

Na rozpoczętym dziś trzydniowym posiedzeniu Senatu powołana zostanie komisja nadzwyczajna ds. wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji za pomocą programu Pegasus - poinformował marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Dodał, że do wyboru członków RPP dojdzie na kolejnym posiedzeniu w lutym.

Komisja ws. Pegasusa

Na konferencji prasowej przed posiedzeniem Senatu marszałek Tomasz Grodzki poinformował, że podczas tego posiedzenia izby zostanie powołana nadzwyczajna komisja ds. wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji Pegasusem.

Wniosek ws. komisji został złożony w poniedziałek.

Pod wnioskiem o powołanie "Komisji Nadzwyczajnej ds. wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na wybory parlamentarne w 2019 r. oraz reformy służb specjalnych" podpisali się m.in. senatorowie KO: Marcin Bosacki, Sławomir Rybicki i Marek Borowski, PPS: Gabriela Morawska-Stanecka i Wojciech Konieczny, PSL Michał Kamiński oraz senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski.

Marszałek przyznał, że będzie to taka komisja nadzwyczajna, jakiej powołanie umożliwia regulamin Senatu. Przyznał, że w ramach Konwentu Seniorów ustalono parytety w tej komisji, które przypadną poszczególnym klubom.

Teraz, poinformował, zbierana jest lista potencjalnych kandydatów do komisji, którzy zostaną wybrani na posiedzeniu plenarnym, podobnie jak przewodniczący komisji.

Zmiany do budżetu

Senacka komisja budżetu i finansów zarekomendowała szereg poprawek do ustawy budżetowej na 2022 rok. To, jak mówił, zwiększenie kwoty dotacji dla NFZ o 20 miliardów złotych, utworzenie rezerwy celowej na transformację energetyczną w wysokości 10 mld złotych, przeznaczenie 6,5 mld złotych na podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli, 390 mln złotych na podniesienie wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur, 300 mln złotych na wzrost wynagrodzeń pracowników cywilnych policji i Straży Granicznej, 140 mln na dopłaty dla rolników na zakup nawozów, 100 mln zł na lecznictwo psychiatryczne dzieci i młodzieży, 100 mln złotych na leczenie niepłodności metodą in vitro, 77,5 mln złotych dla Senatu na działalność na rzecz Polonii, 50 mln zł na przeciwdziałanie dyskryminacji i pomocy w rodzinie.

Komisja proponuje też wykreślenie z budżetu Sądu Najwyższego środków przeznaczonych na działalność Izby Dyscyplinarnej, która powinna być dawno być zlikwidowana" - powiedział Grodzki. Komisja, dodał, zmieniła również zapisany w ustawie wskaźnik inflacji na 2022 rok z 3,3 proc. na 7,6 proc.



PAP
Dowiedz się więcej na temat: zmiany w RPP | Rada Polityki Pieniężnej | Pegazus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »