Wybór nowych członków RPP przesunięty
Wybór dwóch nowych członków Rady Polityki Pieniężnej przez Senat został przesunięty na posiedzenie tej izby w dn. 2-3 lutego z powodów proceduralnych - poinformował podczas briefingu marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Pierwotnie wybór nowych kandydatów do RPP był wpisany w porządku obrad Senatu na posiedzeniu w dn. 11-13 stycznia.
- Z powodu niedokończenia procedur administracyjnych przy wyborze członków RPP, ich wybór będzie przesunięty na najbliższe posiedzenie (Senatu - PAP) w lutym, czyli 2-3 lutego - powiedział Grodzki.
Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych rekomendowała na początku stycznia, by Senat powołał do RPP, w miejsce Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego, których kadencja w Radzie upływa 25 stycznia, Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka.
Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano na 8 lutego.
Na rozpoczętym dziś trzydniowym posiedzeniu Senatu powołana zostanie komisja nadzwyczajna ds. wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji za pomocą programu Pegasus - poinformował marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Dodał, że do wyboru członków RPP dojdzie na kolejnym posiedzeniu w lutym.
Na konferencji prasowej przed posiedzeniem Senatu marszałek Tomasz Grodzki poinformował, że podczas tego posiedzenia izby zostanie powołana nadzwyczajna komisja ds. wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji Pegasusem.
Wniosek ws. komisji został złożony w poniedziałek.
Pod wnioskiem o powołanie "Komisji Nadzwyczajnej ds. wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na wybory parlamentarne w 2019 r. oraz reformy służb specjalnych" podpisali się m.in. senatorowie KO: Marcin Bosacki, Sławomir Rybicki i Marek Borowski, PPS: Gabriela Morawska-Stanecka i Wojciech Konieczny, PSL Michał Kamiński oraz senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski.
Marszałek przyznał, że będzie to taka komisja nadzwyczajna, jakiej powołanie umożliwia regulamin Senatu. Przyznał, że w ramach Konwentu Seniorów ustalono parytety w tej komisji, które przypadną poszczególnym klubom.
Teraz, poinformował, zbierana jest lista potencjalnych kandydatów do komisji, którzy zostaną wybrani na posiedzeniu plenarnym, podobnie jak przewodniczący komisji.
Senacka komisja budżetu i finansów zarekomendowała szereg poprawek do ustawy budżetowej na 2022 rok. To, jak mówił, zwiększenie kwoty dotacji dla NFZ o 20 miliardów złotych, utworzenie rezerwy celowej na transformację energetyczną w wysokości 10 mld złotych, przeznaczenie 6,5 mld złotych na podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli, 390 mln złotych na podniesienie wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur, 300 mln złotych na wzrost wynagrodzeń pracowników cywilnych policji i Straży Granicznej, 140 mln na dopłaty dla rolników na zakup nawozów, 100 mln zł na lecznictwo psychiatryczne dzieci i młodzieży, 100 mln złotych na leczenie niepłodności metodą in vitro, 77,5 mln złotych dla Senatu na działalność na rzecz Polonii, 50 mln zł na przeciwdziałanie dyskryminacji i pomocy w rodzinie.
Komisja proponuje też wykreślenie z budżetu Sądu Najwyższego środków przeznaczonych na działalność Izby Dyscyplinarnej, która powinna być dawno być zlikwidowana" - powiedział Grodzki. Komisja, dodał, zmieniła również zapisany w ustawie wskaźnik inflacji na 2022 rok z 3,3 proc. na 7,6 proc.