Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania w drugiej turze wyborów?
W dniu wyborów prezydenckich przebywasz poza miejscem zamieszkania? W takim przypadku wcale nie musisz rezygnować z oddania głosu. Jak zmienić miejsce głosowania? Jest to prostsze i szybsze niż myślisz. Wystarczy kilka kliknięć.
Druga tura wyborów prezydenckich 2025 odbędzie się w niedzielę 1 czerwca. Wypada ona równo 14 dni po pierwszej turze, która miała miejsce 18 maja. W jej trakcie żaden z kandydatów nie osiągnął bezwzględnej większości głosów, która daje możliwość wygranej.
W drugiej turze wyborów prezydenckich będziemy mogli oddać głos na Rafała Trzaskowskiego (31,36 proc. w pierwszej turze) lub Karola Nawrockiego (29,54 proc. w pierwszej turze).
Zmiany miejsca głosowania można dokonać jedynie w wyznaczonym terminie. W przypadku drugiej tury mamy o wiele mniej czasu na zgłoszenie miejsca pobytu, przez co łatwiej jest go przegapić.
Zmiana miejsca głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich musi odbyć się między 13 a 3 dniem przed dniem głosowania w drugiej turze. Oznacza to, że czas na złożenie wniosku wyborcy mają do czwartku 29 maja.
Zmiana miejsca głosowania w wyborach może odbyć się na dwa sposoby. Możemy to zrobić bez wychodzenia z domu, czyli przez internet lub tradycyjnie wybrać się do urzędu.
Miejsce głosowania zmienimy w formie online przez stronę gov.pl. Należy się do niej zalogować z użyciem swojego Profilu Zaufanego. Tam dostępny jest wniosek, w którym należy podać adres, pod którym będziemy przebywać w dniu wyborów. Na koniec wniosek zostaje podpisany elektronicznie.
Po wszystkim na skrzynkę ePUAP zostanie przesłane potwierdzenie zmiany miejsca głosowania. Tam zawarta będzie również informacja dotycząca aktualnego obwodu głosowania i siedzibie obwodowej komisji wyborczej.
W formie tradycyjnej miejsce głosowania zmienimy w urzędzie. Wniosek o zmianę można otrzymać w instytucji lub samodzielnie pobrać jego wzór ze strony gov.pl i wydrukować. We wniosku znajdują się dane takie jak:
- imię lub imiona
- nazwisko
- numer PESEL
- oświadczenie dotyczące adresu stałego zamieszkania
- adres, pod którym wnioskodawca będzie przebywać w dniu wyborów.
Poprawnie wypełniony wniosek należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Urząd należy wybrać właściwy dla miejsca przebywania w dniu wyborów. Dokumenty można przekazać osobiście lub wysłać pocztą.
W przypadku, gdy w trakcie drugiej tury wyborów prezydenckich będziemy za granicą, należy dopisać się do spisu wyborców. Warunek ten dotyczy wyborców, który nie głosowali poza granicami kraju w czasie pierwszej tury.
Spis wyborców za granicą tworzony jest przez konsulów. Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na zapisanie się jest skorzystanie ze strony eWybory. Wystarczy wejść na stronę, przejść na sam dół i wybrać odpowiednie działanie.
Do dopisania się przez stronę eWybory jeden adres e-mail może zostać użyty tylko dla jednej osoby. Weryfikacja tożsamości odbywa się poprzez podanie nazwiska rodowego matki.
Wyborcy, którzy w pierwszej turze głosowania zostali ujęci w spisach wyborców sporządzanych przez konsulów, nie muszą ponownie składać wniosku o ujęcie w spisie. Do drugiej tury głosowania są oni już wpisani.