Wybrano nowego prezesa PGG. Na objęcie stanowiska musi poczekać

Łukasz Deja został nowym prezesem Polskiej Grupy Górniczej - poinformowała spółka. PGG to największy producent węgla energetycznego nie tylko w Polsce, ale również w Unii Europejskiej. Na objęcie stanowiska nowy prezes musi jednak poczekać do kwietnia.

O rozpoczęciu konkursu na stanowisko prezesa Polskiej Grupy Górniczej spółka informowała 30 stycznia. Termin składania wniosków przypadał na 12 lutego, a rozmowy kwalifikacyjne odbywały się od wtorku do czwartku.

Nowy prezes PGG. Łukasz Deja obejmie funkcję w kwietniu

Dotychczasowy prezes Południowego Koncernu Węglowego Łukasz Deja został wybrany nowym prezesem Polskiej Grupy Górniczej - poinformowała w piątek PGG.

Jak przekazała spółka w piątkowym komunikacie o rozstrzygnięciu konkursu PGG, Łukasz Deja jest absolwentem studiów magisterskich w Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, studiów podyplomowych Master of Business Administration w Akademii Leona Koźmińskiego oraz Podyplomowego Studium Menadżerskiego w Szkole Głównej Handlowej.

Reklama

PGG podkreśla wieloletnie doświadczenie nowego prezesa na stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwach działających w branży wydobywczej i energetycznej. "Od początku aktywności zawodowej brał czynny udział w prowadzonych procesach restrukturyzacji wewnętrznej organizacji, jak i w przekształceniach właścicielskich spółek" - wskazano w komunikacie.

Deja pracował w Nadwiślańskiej Spółce Węglowej, Kompanii Węglowej oraz Tauronie Wytwarzanie. Od 2015 roku był dyrektorem zarządzającym w Południowym Koncernie Węglowym (poprzednio Tauron Wydobycie). Z kolei Od kwietnia 2024 roku jest prezesem Południowego Koncernu Węglowego.

PGG nie miała prezesa od listopada

PGG nie miała prezesa od początku listopada 2024 roku, gdy dotychczasowy szef spółki Leszek Pietraszek został wybrany przez Sejmik Województwa Śląskiego na wicemarszałka regionu. Obowiązki prezesa pełni odtąd wiceprezes ds. finansowych Bartosz Kępa.

Wcześniejszy skład zarządu PGG rada nadzorcza wybrała w marcu. Prezesem PGG został wówczas Leszek Pietraszek, wiceprezesem ds. sprzedaży Iwona Szczygioł, a wiceprezesem ds. finansowych Bartosz Kępa. Jednocześnie rada PGG odwołała prezesa Tomasza Rogalę i wiceprezesa ds. finansowych Andrzeja Paniczka. Na stanowisku pozostał wiceprezes ds. produkcji Rajmund Horst, który zmarł w lipcu br. Horsta zastąpił jeszcze w lipcu na stanowisku Marek Skuza.

Zmiany kadrowe w Polskiej Grupie Górniczej

Zmiany kadrowe w PGG rozpoczęły się 15 lutego, kiedy nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki odwołało wszystkich dotychczasowych członków rady nadzorczej; w ich miejsce minister aktywów państwowych powołał troje nowych: Celinę Marię Olszak (rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach), Tomasza Pietrzykowskiego (prorektor Uniwersytetu Śląskiego) oraz Tomasza Łukasika (radca prawny).

23 lutego minister aktywów państwowych powołał jeszcze w skład rady nadzorczej PGG Kamilę Żmudę-Matan. Obecnie w składzie rady są też Bartosz Kopa i Krzysztof Ćmiel.

Polska Grupa Górnicza jest największym producentem węgla energetycznego w Polsce i Unii Europejskiej, zatrudniającym ponad 36 tys. osób. Należy do niej siedem kopalń: ROW (w której skład wchodzą tzw. ruchy Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), Ruda (Bielszowice i Halemba), Piast-Ziemowit (Piast i Ziemowit), Bolesław Śmiały, Sośnica, Staszic-Wujek (Murcki-Staszic i Wujek) oraz Mysłowice-Wesoła.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PGG | prezes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »