Wymiana dachu z eternitu. Jakie są opcje dofinansowania?
Wymiana dachu to duży wydatek. Ale pokrycie z azbestu jest zagrożeniem dla zdrowia. Do tego do 2032 roku wszystkie pokrycia dachowe z eternitu powinny zostać usunięte i zastąpione innymi materiałami. Z jakich dofinansowań na usunięcie azbestu można obecnie skorzystać?
Jakie można dostać dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu? Jednym ze sposobów jest skorzystanie z programu prowadzonego przez gminę.
Każdego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi programy finansowania usuwania z budynków wyrobów zawierających azbest. Beneficjentem tego programu są gminy, związki międzygminne oraz powiaty. Skorzystać z programu mogą właściciele domów jednorodzinnych, rolnicy, a niekiedy również przedsiębiorstwa.
Aby zorientować się, czy w twojej gminie prowadzony jest taki program, warto skontaktować się z urzędem gminy i zapytać o możliwe formy dofinansowania na usunięcie dachu z eternitu. Jeżeli gmina zawarła umowę na wsparcie finansowe związane z usunięciem azbestu, to wtedy wystarczy w odpowiednim terminie złożyć wniosek o taką pomoc.
Beneficjenci programu mogą wówczas liczyć na bezpłatne wsparcie w zakresie demontażu eternitu, zebrania płyt, transportu i utylizacji niebezpiecznych materiałów. Warto natomiast mieć na uwadze, że wsparcie od gminy nie obejmuje zakupu oraz montażu nowego pokrycia dachowego.
Przy wymianie dachu z eternitu można też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Ale tylko pod warunkiem że zostaną spełnione warunki dotyczące wykorzystania odpowiednich materiałów budowlanych oraz że wymiana dachu wiąże się z termomodernizacją budynku.
W takiej sytuacji łączne koszty poniesione na ocieplenie i termomodernizację dachu mogą być odliczone od podatku dochodowego. W ten sposób można obniżyć należny podatek.
Jak czytamy na portalu murator.pl, niekiedy może zdarzyć się, że terenowe urzędy skarbowe nie chcą uznać wymiany dachu z eternitu jako kwalifikującego do ulgi termomodernizacyjnej.
W takich sytuacjach można jednak znaleźć w internecie wiele pozytywnych interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, które potwierdzają, że wymiana dachu z azbestu może podlegać uldze termomodernizacyjnej.
Program "Czyste Powietrze" nie obejmuje stricte kosztów wymiany dachu. Ale dofinansowanie w ramach tego programu obejmuje zakup i montaż materiałów do ocieplenia pokrycia dachowego. Program ten skierowany jest wyłącznie do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnego budynku mieszkalnego.
Osoby, które chcą skorzystać z programu "Czyste Powietrze", mogą otrzymać dofinansowanie w różnej wysokości. Jego kwota zależna jest od dochodu gospodarstwa domowego. Na wyższe wsparcie mogą zaś liczyć osoby, których gospodarstwo domowe ma mniejsze dochody.
Przykładowo w podstawowym poziomie dofinansowania możliwe jest otrzymanie dofinansowania w wysokości 50 proc. kosztów kwalifikowanych, w poziomie podwyższonym 75 proc. kosztów kwalifikowanych, z kolei w poziomie najwyższym 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Przy czym poziom najwyższy obejmuje osoby, których miesięczne dochody nie przekraczają 1090 zł na jedną osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 1526 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym.
WG