Reklama

Wynagrodzenie w listopadzie wzrosło o 6,5 proc. rok do roku

Przeciętne wynagrodzenie brutto w listopadzie wyniosło 4610,79 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 6,5 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie rok do roku wzrosło o 4,5 proc.

w PLN zmiana rdr (w proc.) zmiana mdm (w proc.)
WYNAGRODZENIE 4.610,79 6,5 0,8
konsensus PAP --- 7,0 1,3
w tys. zmiana rdr (w proc.) zmiana mdm (w proc.)
ZATRUDNIENIE 6.053,0 4,5 0,3
konsensus PAP --- 4,4 0,1

Reklama

(PAP)

-----------

Komentarz Work Service: Koniec roku na rynku pracy pod znakiem wzrostów

Zatrudnienie w średnich i dużych przedsiębiorstwach wzrosło o 4,5 proc. - podał w komunikacie GUS. W tym samym okresie średnie wynagrodzenie osiągnęło poziom 4610,79 zł brutto, co stanowiło wynik wyższy o 6,5 proc. w ciągu roku. Zdaniem eksperta Work Service pod koniec roku dobra koniunktura na rynku pracy została dodatkowo wzmożona sezonowym popytem na pracowników. Jednocześnie w większych firmach skłonność do podwyżek wynika zarówno z chęci ograniczenia rotacji pracowniczej, jak i dostosowania się już do nowych stawek minimalnych.

W najnowszym komunikacie Główny Urząd Statystyczny podał, że w listopadzie 2017 roku zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 6053 tys. osób. Jest to wynik większy o 4,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu z ubiegłego roku.

- 4,5-proc. wzrost zatrudnienia pod koniec roku jest wyraźnie powiązany z tempem rozwoju gospodarczego, ale również nadejściem sezonu na prace przedświąteczne. W listopadzie otwierają się masowe rekrutacje, głównie do sektora logistycznego i handlowego, które dodatkowo wzmagają popyt na pracowników. Jednak należy pamiętać, że dobra koniunktura na rynku pracy widoczna jest od wielu miesięcy. Z danych GUS wynika, że w ciągu trzech kwartałów tego roku powstało ponad 551 tys. nowych miejsc pracy. Rosnącym problemem pozostaje ich obsadzenie, co w długofalowej perspektywie może wyhamowywać pozytywne trendy. Podaż pracy się kurczy, co przekłada się na skokowy wzrost wakatów w gospodarce. Obecnie notujemy ich już ponad 131 tys., a więc o przeszło 37 proc. więcej niż przed rokiem - mówi Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz w Work Service SA.

GUS poinformował również o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu w firmach zatrudniających powyższej 9 pracowników. W listopadzie było ono wyższe o 6,5 proc. r/r i wyniosło 4610,79 zł.

- Wynagrodzenia w dużych i średnich firmach rosną w ostatnich miesiącach najszybciej od 6 lat. Jest to związane z coraz silniejszą rywalizacją o pracowników, co powoduje, że pracodawcy podnoszą płace, aby ograniczyć ryzyko rotacji wewnątrz własnych przedsiębiorstw. Co więcej, ze względu na braki wolnych zasobów kadrowych na rynku firmy podnoszą stawki, aby zachęcić do przyjścia pracowników z konkurencyjnych podmiotów. Dodatkowo pod koniec roku wielu pracodawców przystosowuje również siatki płacowe do nowych regulacji związanych z minimalnym wynagrodzeniem. Od stycznia najniższa płaca na będzie o 5 proc. wyższa, co już dziś ma odzwierciedlenie w proponowanych ofertach zatrudnienia - podkreśla Kubisiak i dodaje: - Należy jednak pamiętać, że ostatnie dane GUS pokazywały, że mediana wynagrodzeń w całej gospodarce jest o ok. 1000 zł brutto niższa od "średniej krajowej", co pokazuje, że w małych i mikrofirmach wynagrodzenia są wyraźnie niższe niż w sektorze przedsiębiorstw.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »