Wynajem mieszkań dwupokojowych coraz droższy. Rzeszów, Łódź, Kraków na czele stawki

Średnio o 32,2 proc. w trzeci kwartale 2022 r. wzrosły czynsze najmu mieszkań dwupokojowych - wynika z danych serwisu Otodom. Największe wzrosty opłat w relacji rocznej odnotowano w Rzeszowie, Łodzi oraz Krakowie.

Według danych Otodom, w trzecim kwartale 2022 roku średnio o 32,2 proc. wzrosły czynsze najmu mieszkań dwupokojowych o powierzchni od 40 do 60 m kw. - poinformował w komunikacie prasowym Polski Związek Firm Deweloperskich. 

"Obecnie w Polsce brakuje mieszkań na wynajem, co znalazło przełożenie na drastyczne wzrosty czynszów w ostatnim czasie. (...) Stawki najmu w Warszawie (porównując listopad 2021 do listopada 2022) wzrosły o 21 proc., we Wrocławiu było to 32 proc., w Krakowie 40 proc., w Łodzi 41 proc., a w Rzeszowie aż 43 proc." - napisano w komunikacie.

Brak nowych inwestycji, to wysokie ceny najmu

Wskazano, że ze względu na kryzys w sektorze deweloperskim, spowodowany głównie ograniczeniami kredytowymi dla konsumentów w 2022 roku łączna ilość rozpoczynanych inwestycji deweloperskich w porównaniu z 2021 rokiem zmniejszy się o jedną trzecią. Drastycznie przyczyni się to do powiększenia luki mieszkaniowej w Polsce. Według Biura Inwestycji Kredytowych w okresie 10 miesięcy 2022 roku akcja kredytowa spadła w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku o (48,2 proc.) w ujęciu liczbowym i (45,0 proc.) w wartościowym. Podkreślono, że dane te nie wróżą nic dobrego dla całego 2022 r., który może być najgorszym rokiem od pięciu lat. 

Reklama

"Odpowiedzią na kryzys wysokich cen na rynku najmu mógłby być rozwój sektora najmu instytucjonalnego, jednak na ponad 15 mln mieszkań w całym kraju, lokali na rynku Private Rental Sector (PRS) mamy jedynie 8,5 tys. Ich udział w rynku wynosi zatem jedynie 0,05 proc." - dodano. 

Brakuje mieszkań na wynajem

"Wysokie ceny najmu wynikają z braku mieszkań do wynajęcia i potrzebujemy pilnie je wybudować. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju kilka dni temu ogłosił, że właśnie udzielił kredytowania jednej z firm PRS w Polsce właśnie, aby przez zwiększenie liczby mieszkań na wynajem poprawiać ich dostępność cenową oraz aby przeciwdziałać kryzysowi mieszkaniowemu, na który oddziałuje też kryzys uchodźczy. Mamy nadzieję, że rząd podzieli punkt widzenia EBOiR i będzie wspierać rynek najmu, a nie będzie zapowiadać nowe obciążenia podatkowe co zmniejszałoby liczbę mieszkań budowanych na wynajem" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Konrad Płochocki, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

W komunikacie prasowym wskazano, że nie ma innego sposobu na poprawę dostępności cenowej mieszkań na sprzedaż i na wynajem niż ich dobudowanie. Powyższe inicjatywy pozwoliłyby przynajmniej ograniczyć spadki w liczbie rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych, choć nie ma wątpliwości, że po tegorocznym załamaniu o jedną trzecią, kolejny rok przyniesie dalsze spadki. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: budownictwo mieszkaniowe | wynajem mieszkania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »