Wypłynęły dane 27 000 klientów banku Barclays
Brytyjski Bank Barclays, drugi w kraju pod względem zgromadzonych aktywów, dopuścił do wycieku danych 27 000 klientów.
Wyciek dotyczy danych z 2008 roku lub wcześniejszego okresu i związany jest z oddziałem planowania finansowego, który został przez bank zamknięty w 2011 roku. Wyciek potwierdziła rzeczniczka instutucji Carey Withey. Afera przedostała się do angielskich gazet.
Nie wiadomo jeszcze jak dane wypłynęły, ale na pewno trafiły za pieniądze w ręce brokerów rozlicznych instytucji. Informacje dotyczą przychodów, oszczędności, stanu zdrowia, ubezpieczeń, paszportów. Nośnik pamięci z danymi 2000 klientów kosztuje 50 funtów (ok. 250 złotych). Pakiet zawiera odpowiednik 20 kartek papieru z danymi klientów. Dane były po raz pierwszy oferowane we wrześniu ub. roku.
Sprawą zajmują się już FSA - brytyjski odpowiednik polskiego KNF, czyli nadzór finansowy oraz główny inspektorat danych osobowych.
Bank Barclays musiał wcześniej zapłacić 290 mln funtów za manipulacje stopą LIBOR w 2012 roku, co skończyło się odejściem poprzedniego prezesa Roberta Diamonda.
- - - - -
29 stycznia br. INTERIA.PL informowała:
Brytyjski gigant bankowy - Barclays - zamknie wkrótce jedną czwartą placówek na terenie Zjednoczonego Królestwa i zwolni 3700 pracowników w sektorze inwestycyjnym (w tym 400 menedżerów z Londynu i Nowego Jorku).
400 placówek zastąpi mniejszymi punktami bankowymi w supermarketach Asda. W lutym prezes banku Antony Jenkins ujawni dokładne plany finansowe instytucji na następnych pięć lat. Celem będzie poprawa opłacalności działania. Na pewno do 2015 roku bank chce przeprowadzić cięcia wydatków rzędu 1,7 mld funtów. Barclays (zatrudnia 140 000 ludzi) chce powoli odchodzić od tradycyjnej bankowości opartej na placówkach i zachęcać klientów do bankowości elektronicznej z użyciem nowoczesnych telefonów. Firma znacznie ograniczy też wyjazdy zagraniczne swoich pracowników.
Barclays postępuje jak inne brytyjskie banki - tylko w tym tygodniu Lloyds Banking Group ogłosił zwolnienie 1080 osób. Co-operative Bank także zapowiedział likwidację części placówek w ramach planu cięć wartego 1,5 mld funtów.
Barclays PLC (notowana na LSE w Londynie i NYSE w Nowym Jorku) - brytyjska firma holdingowa, globalny finansowy dostawca usług, działający na wszystkich kontynentach, autoryzowany i regulowany przez Financial Services Authority - Brytyjski Urząd ds. Usług Finansowych.
Historia firmy sięga XVII wieku, kiedy to powstała spółka Johna Freome'a i Thomasa Goulda zajmująca się finansami złotników i handlarzy. W 1736 roku James Barclay ożenił się z córką Johna Freome'a jednocześnie stając się partnerem w spółce. W XVIII wieku spółka przekształciła się w bank, otwierając nowe oddziały na terenie całej Anglii, a także stopniowo przejmując inne banki. W 1905 roku Barclays Bank przejął Bolithas Bank, w 1916 roku United Countries Bank, w 1918 r. Provicional, dzięki czemu stał się jednym z pięciu największych banków w Wielkiej Brytanii. W 1925 roku Barclays przejął trzy zagraniczne banki: The Colonial Bank w Indiach, The National Bank w Egipcie i The Anglo-Egiptian Bank w Afryce Południowej. W 1926 r. Barclays posiadał już 1837 oddziałów na terenie całej Wielkiej Brytanii. W 1981 r. jako pierwszy zagraniczny bank wszedł na rynek amerykański, a pięć lat później Barclays jako pierwszy zagraniczny bank wszedł na nowojorską i tokijską giełdę. W 2006 r. Barclays przejął Woolwich, jeden z największych banków brytyjskich zajmujących się pożyczkami mieszkaniowymi.
Barclays specjalizuje się w kilku liniach biznesowych: Barclaycard, Retail and Commercial Banking, Barclays Capital, Barclays Global Investors, Barclays Wealth, UK Banking.
UK Banking - bankowość detaliczna - na terenie Wielkiej Brytanii dostarcza usługi dla klientów indywidualnych i biznesowych. Jest ich łącznikiem z innymi liniami biznesowymi. Obsługuje klientów poprzez darmowe bankomaty, oddziały, telefon, internet i relationship managers czyli zarządców konta. (wiki)
Krzysztof Mrówka