Wysyłamy je do 106 krajów. Polskie wafle zna cały świat
Polska jest ciastkarską potęgą - nasze wafle i gofry zna niemal cały świat. Wysyłamy je do 106 krajów, a eksport wciąż rośnie.
Wyroby piekarniczo-ciastkarskie należą do ważniejszych towarów w polskim eksporcie. W latach 2013-2022 wartość polskiego eksportu wyrobów piekarniczych i ciastkarskich wzrosła o ok. 230 proc. - wylicza Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
Ze statystyk wynika, że jesteśmy prawdziwą potęgą w ciastkarskiej branży - udział Polski w eksporcie wyrobów piekarniczo-ciastkarskich w ubiegłym roku przekraczał 5 proc. (byliśmy liczącym się eksporterem).
Eksport wyrobów piekarniczych i ciastkarskich, w tym także gofrów i wafli, w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 r. rósł mimo niekorzystnych uwarunkowań zewnętrznych (m.in. wzrost cen energii i surowców do produkcji) skutkujących rosnącymi kosztami produkcji - informuje PIE. W tym okresie zagranicznym odbiorcom dostarczono 90 tys. ton gofrów i wafli o wartości 503 mln euro. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wolumen sprzedanych produktów wzrósł o 6,6 proc., zaś wartość - o 16,1 proc.
Wykres. Polski eksport gofrów i wafli w latach 2013-2022 (w mln EUR)
Gofry i wafle są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich. Według danych GUS, w 2022 r. stanowiły one około 33 proc. polskiego eksportu wyrobów piekarniczych i ciastkarskich. Polska wyeksportowała 155 tys. ton gofrów i wafli o wartości 828 mln euro - wylicza PIE. W ujęciu ilościowym było to o 17 proc. więcej niż rok wcześniej, zaś w ujęciu wartościowym - o ponad 32 proc. więcej r/r.
Polskie gofry i wafle okazały się też odporne na skutki pandemii COVID-19. W porównaniu z 2019 r. nastąpił wzrost wolumenu sprzedaży tych produktów za granicą o 34,9 proc., a w ujęciu wartościowym - o 60,9 proc.
W roku ubiegłym polskie gofry i wafle zakupili odbiorcy z ponad 106 krajów. Do najważniejszych rynków zbytu należały kraje unijne, a wśród nich dominowały: Niemcy (ok. 17,8 proc. udział w wartości polskiego eksportu tego rodzaju wyrobów), Francja (8,4 proc.), Czechy (5 proc.) i Rumunia (4,5 proc.).
Spośród krajów spoza UE największymi odbiorcami były: Wielka Brytania (13,5 proc.), Stany Zjednoczone (ok. 4 proc.), Rosja (ok. 3 proc.) i Arabia Saudyjska (2,2 proc.) - czytamy w analizie PIE.
***