Wyższa inflacja dopiero jesienią

W kwietniu przeciętna czteroosobowa rodzina wydała 876 złotych na utrzymanie mieszkania. To o ponad 2 proc. więcej niż przed rokiem. Wzrost ten jest konsekwencją wyższych opłat za wywóz śmieci.

Inflacja w kwietniu wyniosła 0,3 proc. (r/r) i była niższa od przewidywań analityków, którzy szacowali ją na 0,6 proc. W stosunku do marca ceny pozostały na niezmienionym poziomie. Stabilne ceny skłaniają Radę Polityki Pieniężnej do utrzymywania rekordowo niskich stóp procentowych, co przekłada się na niskie oprocentowanie kredytów i depozytów. Zgodnie z zapowiedziami RPP, stopa referencyjna ma pozostać na poziomie 2,5 proc. co najmniej do końca trzeciego kwartału br., ale niektórzy jej przedstawiciele oceniają, że nie należy się spodziewać podniesienia stóp wcześniej niż w pierwszym kwartale 2015 roku.

Reklama

Coraz mniej płacimy za edukację, odzież i obuwie

W ostatnich 12 miesiącach najbardziej wzrosły koszty związane z utrzymaniem mieszkania (1,7 proc. r/r), a także usługami gastronomicznymi i hotelowymi (1,6 proc. r/r). Podniosły się też ceny żywności, napojów i używek (1,1 proc. r/r), na co główny wpływ miały coraz wyższe ceny alkoholu i wyrobów tytoniowych (3,9 proc. r/r). Z drugiej strony, wyraźnie mniej trzeba było zapłacić za usługi związane z edukacją (-6,3 proc. r/r). Potaniały również odzież i obuwie (-4,4 proc. r/r) oraz transport (-2,1 proc. r/r).

W kwietniu płaciliśmy mniej za śmieci

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem pomiędzy kwietniem a marcem bieżącego roku pozostały na porównywalnym poziomie. Po raz kolejny drożały natomiast opłaty za zaopatrywanie w wodę (o 0,2 proc.), a także związane z energią cieplną i najmem (po 0,1 proc.). Konsumenci mogli zaś odczuć spadek cen za wywóz śmieci (o 0,6 proc.), opał (o 0,4 proc.) i wykończenie mieszkania (0 0,2 proc.).

Słaby popyt i redukcje kosztów sprzyjają niskiej inflacji

Według Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) inflacja powinna przyśpieszyć w drugiej połowie bieżącego roku. Publikowany przez BIEC Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) podniósł się o o,7 pkt. w stosunku do poprzedniego miesiąca. To już szósty miesiąc wzrostu tego wskaźnika, jednak jest on na tyle niewielki, że nie należy się spodziewać wyraźnego wzrostu cen, szczególnie w najbliższych miesiącach. Według ekspertów BIEC, niska inflacja jest wynikiem redukcji kosztów przez przedsiębiorstwa oraz słabego popytu krajowego. Przypomnijmy, że WPI prognozuje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem jak powinien zachowywać się wskaźnik cen dóbr i usług.

Za utrzymanie mieszkania płacimy o 20 zł więcej niż przed rokiem

Na utrzymanie mieszkania, podobnie jak w przypadku koszyka inflacji, składają się koszty eksploatacyjne, energii i wody. W kwietniu ceny pozostały na poziomie z marca, natomiast w stosunku rocznym podniosły się o 2,1 proc. Z wyliczeń Lion's Banku wynika, że na utrzymanie mieszkanie czteroosobowa rodzina wydaje dziś 876 zł. W ujęciu rocznym koszt ten wzrósł o 20 zł, co w dalszym ciągu jest konsekwencją podwyżek stawek za wywóz śmieci z lipca 2013 r.

Jakub Potocki, Lion's Bank

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Lion's House
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | wywóz | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »