Wyższy limit na tańszy prąd dla trzech grup. Ostatnie godziny na wniosek, termin mija 30 czerwca

W tym roku ceny prądu są zamrożone na poziomie z 2022 r. Zdecydowana większość gospodarstw domowych nie musi nic robić, by skorzystać z preferencji. Jest jedna grupa osób, która może skorzystać z wyższego limitu, który wynosi 2,6 MWh lub 3 MWh. W tym celu należy złożyć wniosek. Termin mija 30 czerwca.

Obowiązujących limitów jest kilka i definiowane są one na podstawie chociażby rodzaju czy wielkości gospodarstwa. Zamrożenie cen prądu obejmuje taryfy odbiorców w gospodarstwach domowych oraz grupie taryfowej G (np. pomieszczenia gospodarcze lub garaże). Jakie limity obowiązują? Dla wszystkich gospodarstw domowych jest to 2 MWhLimity w zamrożeniu cen prądu zostały podniesione dla:

Reklama
  • gospodarstw domowych, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnościami: limit to 2,6 MWh
  • gospodarstw domowych, w których mieszkają rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny oraz dla rolników: limit to 3 MWh
  • gospodarstw domowych  rolników: limit to 3 MWh. 

Jak złożyć wniosek o wyższy limit zużycia? Oto potrzebne dokumenty

Z podwyższonego limitu mogą skorzystać rodziny wielodzietne, gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi oraz rolnicy. Wniosek z odpowiednim oświadczeniem można wysłać listownie, albo złożyć w punkcie obsługi klienta sprzedawcy energii, a także elektronicznie: przez platformę ePAUP, stronę internetową sprzedawcy lub oferowaną przez niego aplikację

Oświadczenie jest także dostępne w aplikacji mObywatel. Ustawa definiuje jednak tzw. odbiorców uprawnionych, którzy mogą wnioskować o podniesienie limitu. Dla gospodarstw, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością można starać się o podniesienie progu do 2,6 MWh, a posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz rolnicy - do 3 MWh.

Rolnicy powinni dołączyć do wniosku kopię decyzji o podatku rolnym. Z kolei rodziny wielodzietne mogą zostać poproszone o przedstawienie Karty Dużej Rodziny, a osoby z niepełnosprawnością - o przedłożenie dokumentu potwierdzającego swój status. W dwóch ostatnich przypadkach wprowadzenie takiego wymogu zależy od sprzedawcy. 

Odbiorcy, którzy mają odrębne umowy na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej muszą złożyć odrębne oświadczenia - sprzedawcy i dystrybutorowi. Zamrożenie cen prądu nie obejmuje gospodarstw domowych, które mają za sprzedawcą umowę terminową z gwarancją stałej ceny. W takim przypadku odbiorcę obowiązują ceny gwarantowane w umowie.

Co po przekroczeniu limitu? Zapłacimy więcej, ale jest stawka maksymalna cen prądu

Zamrożenie cen oznacza, że jeżeli zużyjemy w ciągu roku mniej prądu niż 2000 kWh, zapłacimy zgodnie z "zamrożoną" stawką. Z kolei zużycie energii elektrycznej powyżej poziomu 2000 kWh będzie rozliczone według wyższej stawki. Na nią też został nałożony limit - w 2023 roku maksymalna cena prądu to 693 zł za MWh, a więc odpowiednio 69,3 grosze za każdy 1 kWh prądu zużyty ponad limit. Jest to kwota netto.

Ustawodawca przewidział też dla gospodarstw szansę na tańszy prąd o 10 procent. Jeżeli między 1 października 2022 a 31 grudnia 2023 roku odbiorca zmniejszy swoje zużycie o minimum 10 proc. w porównaniu z okresem 1 października 2021 - 31 grudnia 2022, to w 2024 sprzedawca zaoferuje upust w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022 - grudzień 2023.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zamrożenie cen prądu | wniosek | ceny prądu | gospodarstwa domowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »