Reklama

Wyższy wiek emerytalny łata dziurę w budżecie

Wyższy wiek emerytalny łata dziurę w budżecie i daje odetchnąć państwowej kasie. Choć rząd zapewniał, że to tylko zmiany strukturalne to podwyższenie wieku emerytalnego oraz inne reformy świadczeń emerytalnych przyniosą realne korzyści dla budżetu - dziesiątki miliardów złotych. Pisze o tym wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Reklama

Wystarczy spojrzeć na dane. Wyższy wiek emerytalny to zaoszczędzone 4,9 mld zł, likwidacja niektórych emerytalnych przywilejów to kolejne 7,3 mld zł, a ostatnia reforma która ograniczyła działalność OFE to 10,9 mld dla budżetu.

Dodatkowo - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna" - bezcenna jest możliwość pochwalenia się przed Unią Europejską.

Reformy emerytalne to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na ograniczenie deficytu finansów publicznych. W specjalnym dokumencie resort finansów pochwalił się przed Radą Europejską wprowadzeniem zmian, które w tym i przyszłym roku mają dać budżetowi 46 miliardów złotych oszczędności. 2/3 tej kwoty ma pochodzić właśnie z emerytur.

Ekonomiści zwracają uwagę, że rząd wygląda na zadowolonego z wyników reform emerytur, bo zapału do kolejnych zmian nie widać. Grzegorz Maliszewski z Banku Millennium ostrzega jednak, że źródłem najpoważniejszych oszczędności była reforma OFE, która jedynie odsuwa budżetowe problemu w czasie. Jego zdaniem, ograniczenie przywilejów i podwyższenie wieku emerytalnego to długofalowe reformy, jednak niewystarczające.

Więcej - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

_ _ _ _ _ _

Zgodnie z wprowadzonymi przez rząd premiera Tuska zmianami w systemie emerytalnym na początku lutego br. OFE przekazały do ZUS aktywa o wartości 153,15 mld zł (głównie w postaci obligacji skarbowych i obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa), co stanowiło 51,5 proc. zasobów OFE. Środki te trafiły na subkonta w ZUS.

Znowelizowana ustawa o zmianach w systemie emerytalnym przewiduje, że OFE nie mogą inwestować już w obligacje skarbowe. Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa).

Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu. Wprowadzony został minimalny poziom inwestycji OFE w akcje. Wynosi on 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.

_ _ _ _

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli ZUS może mieć problem z wypłatą świadczeń emerytalnych dla Polaków.

źródło - Capital24.tv

Dowiedz się więcej na temat: Wieko | budzet | "Dziennik Gazeta Prawna" | emerytura | ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »