Reklama

Wzmocnienie progów ostrożnościowych umocni wiarygodność Polski na rynkach - Rostowski

- Wzmocnienie konsekwencji po przekroczeniu progu ostrożnościowego 55 proc. długu w relacji do PKB, które planowane jest w noweli ustawy o finansach publicznych wzmocni wiarygodność Polski na międzynarodowych rynkach finansowych - uważa minister finansów Jacek Rostowski. Minister przypomniał także, że ryzyko iż w najbliższych latach dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB jest niewielkie, ale nie zerowe.

- Uważam, że ryzyko abyśmy przekroczyli próg 55 proc. (długu w relacji do PKB - PAP) są nikłe, ale nie zerowe. Zbliżamy się do tego progu, ale go nie przekroczymy - powiedział w środę w Sejmie Rostowski.

Reklama

- Inwestorzy muszą wiedzieć, że dług publiczny nie wymknie się spod kontroli. Dlatego chcemy już dzisiaj pokazać co się stanie gdybyśmy ten poziom przekroczyli - dodał.

Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych przygotowany przez Ministerstwo Finansów zaostrza konsekwencje przekroczenia przez dług publiczny drugiego progu ostrożnościowego, czyli 55 proc. PKB m.in. poprzez likwidację w podatku PIT ulg: internetowej, prorodzinnej oraz 50 proc. i 20 proc. kosztów uzyskania przychodu oraz warunkowe podwyżki stawek VAT.

Według noweli, gdy wartość długu publicznego przekroczy 55 proc. PKB, a jest mniejsza od 60 proc. PKB w roku budżetowym następującym po roku, w którym nastąpiło ogłoszenie przekroczenia tej relacji, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) otrzymuje dotację celową z budżetu w wysokości do 30 proc. środków zaplanowanych na realizację tego zadania na dany rok.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »