Reklama

Wzrost PKB w III kwartale mógł wynieść ok. 4 proc.

- Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek o środowych danych GUS dotyczących produkcji przemysłowej - we wrześniu wzrosła w ujęciu rocznym o 7,7 proc., a licząc miesiąc do miesiąca o 13 proc.:

Wrześniowa dynamika produkcji przemysłowej jest drugim, po odczycie z sierpnia, pozytywnym zaskoczeniem. Wzrost produkcji po uwzględnieniu danych lipcowych i sierpniowych, wskazuje na dynamikę w całym trzecim kwartale na poziomie zbliżonym do zanotowanego w drugim kwartale - w okolicach 5-6 proc. rok do roku.

Reklama

Ponadto, jak wskazują szacunki, dynamika produkcji budowlano-montażowej była w trzecim kwartale niewiele niższa niż w drugim - około 15 proc. licząc rok do roku. Pozwala to wnioskować, że tempo wzrostu PKB w tym okresie osiągnęło około 4 proc. rdr.

Choć dane dotyczące produkcji przemysłowej kolejny raz okazały się lepsze od prognoz, optymizm co do tego, że w kolejnych miesiącach będzie podobnie, studzą chociażby dane o PMI (wskaźnik aktywności w sektorze przemysłowym - PAP). Wskaźnik ten od kilku miesięcy systematycznie obniża się i obecnie znajduje się blisko granicy oddzielającej +wzrost+ od +kurczenia się+ polskiego przetwórstwa.

Środowe dane, w związku z tym, że rodzą niepewność, co dalszego rozwoju sytuacji w polskim przemyśle i tym samym całej gospodarki, będą najprawdopodobniej potraktowane przez Radę Polityki Pieniężnej jako przedmiot do obserwacji. Podtrzymuję opinię, że stopy procentowe w Polsce do końca roku się nie zmienią."

Dowiedz się więcej na temat: wzrost PKB | proca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »