Z NFOŚiGW płyną środki na rozwój ciepła i geotermii

W tym tygodniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczył 18 mln zł na sfinansowanie inwestycji, które poprawią funkcjonowanie systemu ciepłowniczego w Nowym Targu. Dzięki zakupowi agregatu kogeneracyjnego, nowotarska ciepłownia będzie produkowała prąd a przyszłości zostanie połączona z siecią geotermalną. To wielka szansa dla Podhala, który ma problemy z jakością powietrza.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

W tym tygodniu w Nowym Targu wiceprezes Funduszu Artur Michalski podpisał w tej sprawie umowę z władzami miasta i szefem Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Wsparcie NFOŚiGW dla ciepła i geotermii

- Przeznaczamy 18 mln zł na wejście kapitałowe na rzecz Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej na sfinansowanie niezbędnych inwestycji, żeby poprawić i zmodernizować funkcjonowanie systemu ciepłowniczego w Nowym Targu. Inwestycja będzie polegała na zakupie nowego kotła szczytowego, który polepszy efektywność energetyczną całego systemu. Docelowo ciepłownia będzie także produkowała prąd, a w dalszym etapie sieć będzie także zasilana energią geotermalną - zapowiedział Michalski.

Reklama

W ramach odrębnych umów przyznano kolejną dotację na rozbudowę sieci i budowę magistrali ciepłowniczej, która poprowadzi gorącą wodę od odwiertów geotermalnych w sąsiedniej gminie Szaflary do Nowego Targu.

Jak wyjaśnił burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, postawienie agregatu kogeneracyjnego oznacza, że przy produkcji ciepła będzie możliwa również produkcja energii elektrycznej.

- Zdolność produkcyjna naszego przedsiębiorstwa będzie zwiększona. Do tej pory produkowaliśmy wyłącznie ciepło, a teraz będziemy także produkowali prąd. W kolejnym etapie planujemy przyłączenie sieci do geotermii, która dotrze do nas magistralą z odwiertów w gminie Szaflary - mówił Watycha.

Nowotarska ciepłownia jest oparta w całości na węglu. Przestarzałe piece, niska emisja oraz położenie Nowego Targu w kotlinie od lat powodują duże zanieczyszczenie powietrza w tym mieście.

Według Polskiego Alarmu Smogowego w 2021 r. w Nowym Targu odnotowywano największe zanieczyszczenie powietrza w całej Unii Europejskiej.

Unowocześniona miejska ciepłownia ma być uruchomiona od przyszłego sezonu grzewczego. Obecnie do sieci ciepłowniczej jest podłączona ponad połowa mieszkańców Nowego Targu. Według burmistrza, coraz więcej mieszkańców jest zainteresowanych przyłączeniem swoich nieruchomości do sieci. W kolejnym etapie nastąpi połączenie nowotarskiej sieci ciepłowniczej z geotermią.

Do tej pory wykonano dokumentację projektową przyłącza oraz pozyskano pozwolenie na budowę magistrali ciepłowniczej, której koszt oszacowano na 80 mln zł. Sieć w przyszłości ma być zasilana z najgłębszego, siedmiokilometrowego odwiertu, którego budowa właśnie się rozpoczyna.

Sieć geotermalna szansą dla Podhala

Obecnie spółka Geotermia Podhalańska ma duże plany rozwoju w kierunku Nowego Targu, dlatego powstaje najgłębszy w Polsce odwiert geotermalny o głębokości 7000 m w Szaflarach.

Spółka prowadzi politykę dwutorowo. Z jednej strony podłącza nowych odbiorców, ale też inwestuje w zwiększenie mocy wykonując nowe odwierty, aby zabezpieczyć źródło ciepła.

Jak podaje Główny Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko, jeszcze w 2007 roku Zakopane borykało się z dużym zanieczyszczeniem powietrza.- Teraz jest w awangardzie właśnie dzięki rozwojowi sieci geotermalnej.

50 miliardów na geotermie w Polsce

Jak podał NIK, w ostatnich latach na rozwój geotermii w Polsce poszły setki milionów złotych, ale jak dotąd udział tej czystej energii geotermalnej w polskim ciepłownictwie wynosi zaledwie ułamek procenta.

Zdaniem analityków z portalu Wysokiegonapięcie.pl dofinansowanie na inwestycje geotermalne płynie szerokim strumieniem z kasy państwa i funduszy unijnych, co nie zmieniło faktu, że są to długotrwałe i skomplikowane inwestycje, które w ograniczonym stopniu mogą pomóc sektorowi ciepłowniczemu w dekarbonizacji i odchodzeniu od węgla i gazu.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »