Z tym poradnikiem nie zbłądzisz

Informacje dotyczące wymaganych wiz, szczepień, ubezpieczeń, a także warunków podróżowania, religii, obyczajów, lokalnych świąt w około 200 krajach świata zawiera przedstawiony w środę przez MSZ poradnik "Polak za granicą. Poradnik 2008".

Tegoroczna edycja poradnika została przedstawiona dziennikarzom nietypowo - nie w salach siedziby MSZ, ale podczas dwugodzinnego rejsu po Wiśle. Na prezentację zostali także zaproszeni konsulowie, którzy codziennie pomagają Polakom w krajach, w których mogą się oni zetknąć z trudnościami. Byli m.in. konsulowie z Teheranu, Lagos czy Sao Paulo.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział przedstawiając poradnik, że zaprosił do Warszawy kwiat polskich konsulów.

Przypomniał, że od czasu, kiedy był wiceministrem SZ odpowiedzialnym za sprawy konsularne, wiele się zmieniło w podróżowaniu Polaków, m.in. pojawiły się tanie połączenia lotnicze i zostały zniesione wizy do wielu krajów.

Reklama

Ale - jak zaznaczył minister - pojawiły się także nowe zagrożenia, m.in. terroryzm czy klęski żywiołowe, które mogą dotknąć Polaków za granicą.

Sikorski powiedział, że poradnik zawiera pożyteczne rady, jak przygotować się dobrze do podróży, jak ubezpieczyć, co wiedzieć o danym kraju. W ocenie ministra, służba konsularna powinna bowiem pomagać Polakom jedynie w sytuacjach wyjątkowych.

Minister zapowiedział także, że konsulaty będą dostosowane do obecności Polaków za granicą. Ich liczba będzie zwiększana tam, gdzie jest coraz więcej rodaków, a będą likwidowane te, które nie mają dla kogo pracować.

Pytany przez dziennikarzy o Polaków, którzy przebywają w więzieniach w Brazylii, konsul generalny RP w Sao Paulo Marek Kryński powiedział, że w Ameryce Południowej w ciągu ostatnich pięciu lat blisko stu obywateli polskich trafiło do aresztów w różnych państwach, najwięcej w Ekwadorze i Brazylii.

- Jeśli chodzi o Brazylię, to 34 osoby zostały aresztowane, z czego 25 w stanie Sao Paulo. Wszyscy zostali zatrzymani, aresztowani, oskarżeni i skazani za międzynarodowy przemyt narkotyków - kokainy - powiedział Kryński.

Przedstawiając drogę tych ludzi do więzienia konsul przyznał, że te osoby są werbowane do przemytu narkotyków w krajach europejskich, ale także w Polsce i często nie są świadome, co konkretnie mają przewieźć.

- To są ludzie zwerbowani przez zorganizowane gangi, proponuje się im, żeby nie straszyć: "Przewiezie pan kamienie", a potem się okazuje, że jest to kokaina - mówił Kryński. A przecież - jak zaznaczył - w Brazylii nie ma cennych diamentów.

Konsul przyznał, że jednak niektórzy wiedzą, że chodzi o przemyt kokainy, ale myślą, że się uda. - Sytuacje jednak pokazują, że się nie udaje - podkreślił. Jak mówił, przemyt narkotyków nie jest indywidualnym przedsięwzięciem, wiele osób o tym wie i nie wszyscy chcą, żeby danej osobie udało się wyjechać z Brazylii.

Kryński powiedział, że wszystkie zatrzymania na lotnisku w Sao Paulo, gdzie jest główny punkt przerzutu narkotyków z Brazylii do Europy, odbyły się na podstawie anonimowych zawiadomień.

Konsul zaapelował szczególnie do młodych ludzi o nierobienie żadnych "uprzejmości" tego typu, jak zabieranie paczek nawet od znajomych czy na przykład pożyczanie walizek. W Brazylii za przemyt narkotyków grozi kara od 5 do 15 lat więzienia.

Kryński podkreślił jednak, że przeważająca większość polskich obywateli udaje się do Brazylii w celach turystycznych. Rocznie odwiedza ją około trzech tysięcy turystów z Polski.

Na ponad 700 stronach poradnika zawarto informacje dotyczące około 200 krajów. Autorzy informują o wizach, przepisach wjazdowych, celnych, meldunku, ubezpieczeniu, wymaganych szczepieniach, warunkach podróżowania po kraju, poziomie bezpieczeństwa, religii. Poradnik zawiera też specjalne porady dla kierowców, m.in. na temat wymogu posiadania międzynarodowego prawa jazdy. Jak powiedziała zastępca dyrektora Departamentu Konsularnego i Polonii MSZ Joanna Kozińska-Frybes, poradnik ma pomóc w przygotowaniu się do wyjazdów zagranicznych. Jak podkreśliła, interwencje konsularne powinny być ostatecznością.

Poradnik przygotowano we współpracy z polskimi urzędami konsularnymi na całym świecie. Wydawcą poradnika jest również Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Można go kupić w księgarni internetowej PISM, siedzibie Instytutu, w sprzedaży wysyłkowej i w księgarniach na terenie całego kraju.

Dyrektor PISM Sławomir Dębski powiedział, że poradnik kosztuje 39 zł i przygotowano 1,5 tysiąca jego egzemplarzy, ale jeśli będzie taka potrzeba, to można go będzie dodrukować. Dostępna będzie także wersja elektroniczna.Dębski dodał, że została wydana także specjalna broszura dla polskich kibiców związana z EURO 2008.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »