Zaakceptowano plan połączenia dwóch stoczni
- Rady nadzorcze Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" (SSR) oraz Morskiej Stoczni Remontowej (MSR) w Świnoujściu zaakceptowały plan połączenia obu firm - poinformował w środę dziennikarzy prezes zarządów obu spółek Lesław Hnat.
Całość majątku stoczni ze Świnoujścia zostanie przeniesiona do "Gryfii" w zamian za akcje szczecińskiej stoczni, które zostaną wydane dotychczasowym akcjonariuszom MSR.
Zarówno pracownicy MSR, jak i SSR będą akcjonariuszami nowej spółki - ich udział w kapitale wyniesie 12,2 proc.
Stocznie będą kontynuować działalność pod nazwą Morska Stocznia Remontowa "Gryfia". Siedzibą spółki będzie Szczecin. Cały proces konsolidacji miałby się zakończyć we wrześniu tego roku.
Hnat zapewnił, że połączenie obu firm nie oznacza zwolnień grupowych. Nie wykluczył jednak, że zatrudnienie w stoczniach może się zmniejszyć o kilka procent, m.in. w wyniku przystąpienia pracowników do programu dobrowolnych odejść. Przystępując do takiego programu, mieliby otrzymać 9 pensji.
"Konsolidacja to m.in. obniżenie kosztów funkcjonowania stoczni, wzrost przychodów. Ponieważ możliwe będzie efektywniejsze wykorzystanie mocy przerobowych, nie będzie konkurencyjnych ofert, zostanie sprzedany zbędny majątek. Zakładamy, że w 2014 roku rentowność stoczni osiągnie ok. 4 proc." - mówił prezes Hnat.
Obecnie obie stocznie przynoszą straty.
Prezes zaapelował też do pracowników MSR w Świnoujściu, by przystąpili do negocjacji w sprawie zawarcia umowy społecznej z pracodawcą, zanim dojdzie do konsolidacji. Taką umowę podpisali już pracownicy "Gryfii". Jeśli nie dojdzie do porozumienia, część pracowników może nie zostać objętych ustaleniami umowy - zaznaczył.
Związkowcy ze Świnoujścia nie akceptują planów konsolidacji.
Według planów obie stocznie po połączeniu mają zatrudniać ponad 800 pracowników. Docelowy poziom przychodów przekroczyć ma 200 mln zł.
Największym akcjonariuszem MSR "Gryfia" SA będzie MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, który obejmie 80,29 proc. akcji MARS FIZ zarządzany jest przez MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA, którego właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu SA. Do pracowników należeć będzie 12,24 proc. akcji, a w posiadaniu Skarbu Państwa pozostanie 7,46 proc. akcji spółki.
W czwartek o konsolidacji stoczni mają debatować radni Świnoujścia na nadzwyczajnej sesji. Przygotowali oni projekt apelu do premiera Donalda Tuska w sprawie podjęcia działań mających na celu wyjaśnienie aktualnej sytuacji świnoujskiej stoczni. Radni obawiają się m.in. o to, czy zostaną zabezpieczone interesy pracowników stoczni i czy zostanie utrzymana dotychczasowa rola przedsiębiorstwa w gminie.
"Gryfia" jest jedną z największych stoczni remontowych w Polsce. Zatrudnia ok. 590 osób. W świnoujskiej stoczni pracuje natomiast 360 osób. Stocznie remontują statki i zajmują się produkcją off-shore, związaną z wielkogabarytowymi konstrukcjami dla sektora energetyki morskiej.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze