Zabraknie kontrolerów lotniczych? Możliwe odwołania i opóźnienia lotów nad Polską

- Wiele lotów będzie odwołanych, jeśli do piątku do 10 rano nie dojdzie do porozumienia Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i kontrolerów lotów - stwierdził na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. transportu lotniczego prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson. Dodał, że nie chodzi tylko o loty z i do Polski, ale też nad naszym krajem (szczególnie w układzie północ-południe).

Samson zdradził, że Polska Agencja Żeglugi Powietrznej szykuje awaryjny plan na 1 maja 2022 r., ale Komisja Europejska (Eurocontrol - Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej) może zdecydować o masowych odwołaniach lotów. 

- Chciałbym przeprosić pasażerów za niedogodności pasażerów, które już występują i potencjalnie za niedogodności jeszcze większe, które mogą nastąpić po 1 maja. Bardzo państwa przepraszam - powiedział w czwartek prezes ULC Piotr Samson podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw transportu lotniczego.

Kluczowa 10.00 w piątek i decyzja Eurocontrol

Reklama

Szef ULC zapewnił, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo operacji lotniczych, żaden pasażer nie będzie zagrożony".

- Wszystko odbywa się i będzie się odbywać bezpiecznie. Natomiast, ponieważ będziemy mieć mniejszą ilość kontrolerów, to będzie dopuszczona do latania mniejsza ilość samolotów - wyjaśnił.

Samson przekazał, że w piątek, o godz. 10. Eurocontrol, czyli Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej, podejmie decyzję dotyczącą dalszego funkcjonowania polskiej przestrzeni powietrznej.

- Komisja Europejska, Eurocontrol nie mogą już dłużej czekać. I jutro o godz. 10.00 zostanie podjęta decyzja o tzw. procesie massive cancellation - powiedział Samson.

Jak dodał, Eurocontrol "może podjąć decyzję o tym, że pewne obszary fizyczne przestrzeni nad naszym krajem, mogą być przeniesione w nadzór innych agencji ruchu lotniczego". - I jest to zgodne z przepisami europejskimi - mówił. Zaznaczył: "chcielibyśmy tego uniknąć, to nie jest rozwiązanie dobre dla Polski".

- Mam nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie (między PAŻP a przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego - PAP) jutro do godz. 10.00. W innym przypadku - musimy spodziewać się dużej liczby odwołań, jeśli chodzi o rejsy, przy czym nie dotyczy to tylko rejsów z i do Polski, ale również w dużej mirze rejsów z innej części Europy, szczególnie w układzie północ - południe - powiedział.

Widmo paraliżu lotniczego nad Polską



Spór PAŻP i kontrolerów

Już przed Wielkanocą Urząd Lotnictwa Cywilnego zaktualizował komunikat dla podróżujących samolotem. Uprzedził w nim pasażerów, że "w najbliższych dniach może dojść do nieregularności w ruchu lotniczym nad Polską, w tym do opóźnień i odwołań rejsów".

- Zalecamy pasażerom, żeby byli przygotowani na możliwość wystąpienia opóźnień, jak i odwołań połączeń lotniczych oraz na bieżąco zasięgali informacji u przewoźników lotniczych o statusie danego rejsu - przekazał ULC.

Rzeczniczka Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) Agata Król przekazała PAP, że "ze względu na trwający proces rozmów kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i zarządu Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego" agencja nie może "zagwarantować braku opóźnień w ruchu lotniczym w okresie świątecznym".

Od pewnego czasu toczą się negocjacje kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL). Związkowcy nie zgadzają się na nowe zasady wynagradzania w PAŻP.

Z informacji Agencji wynika, że blisko 170 kontrolerów obszaru i zbliżania z Warszawy znajduje się w okresie wypowiedzenia, który dla większości zakończy się pod koniec kwietnia 2022 r. Według danych na luty w Warszawie zatrudnionych było 208 kontrolerów obszaru i zbliżania.

PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Akcjonariuszami PLL LOT są Skarb Państwa (69,3 proc. udziałów) oraz Polska Grupa Lotnicza (30,7 proc. udziałów).

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »