​Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia wzrosło o 5,6 mld zł

Według wstępnych danych zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2022 r. wzrosło o 5,6 mld zł w stosunku do marca tego roku i wyniosło około 1 bln 153,8 mld mld zł - wynika z opublikowanych w piątek danych Ministerstwa Finansów.

Według wstępnych szacunkowych danych, zadłużenie SP na koniec kwietnia 2022 r. wyniosło ok. 1 bln 153,8 mld zł, co oznaczało wzrost o 5,6 mld zł (+0,5 proc.) m/m. - podano w piątkowej publikacji Ministerstwa Finansów.

Jak poinformował resort finansów, dług krajowy na koniec kwietnia wyniósł ok. 899,9 mld zł, a dług w walutach obcych - ok. 253,9 mld zł zł (co stanowi 22,0 proc. całego długu Skarbu Państwa).

 Zadłużenie w podziale według kryterium miejsca emisji wyniosło:

 - dług krajowy: ok. 899,9 mld zł;

 - dług w walutach obcych: ok. 253,9 mld zł (tj. 22,0 proc. całego długu SP.

Reklama

Przewidywane na okres najbliższych 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec kwietnia 5.232 mln euro wobec 5.134 mln euro miesiąc wcześniej - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Stan aktywów rezerwowych Polski na koniec kwietnia 2022 r. wyniósł 143.952 mln euro.

Profesor Hausner zwraca uwagę na to, że między długiem publicznym wg Eurostatu, a długiem publicznym wg krajowych statystyk jest 409 mld zł różnicy oraz na brak jakichkolwiek reguł fiskalnych.


Nasze zasoby złota

Zasoby złota w posiadaniu NBP na koniec kwietnia wyniosły 7,352 mln uncji, czyli tyle, co poprzednich miesiącach tego roku - podał w piątek bank centralny. Wartość złota będącego w posiadaniu NBP na koniec kwietnia wyniosła nieco ponad 62 mld zł, co oznacza wzrost z 59,13 mld zł na koniec marca 2022 r. Od końca 2021 r. wycena złota w posiadaniu NBP wzrosła o ponad 7,2 mld zł.

W przeliczeniu na dolary wartość złota w posiadaniu NBP na koniec kwietnia 2022 r. wyniosła prawie 14,09 mld wobec prawie 14,15 mld na koniec marca. Z kolei w euro wartość złota NBP na koniec kwietnia to prawie 14,24 mld w stosunku do niespełna 14,05 mld na koniec marca.

Na koniec kwietnia 2022 r. zasoby złota w posiadaniu NBP wyniosły 7,352 mln uncji - podał NBP w piątkowym komunikacie. Takie same zasoby złota NBP raportował na koniec poprzednich miesięcy tego roku.

Czerniak: Jak rząd zwiększa wydatki, dokłada się do spirali cenowo-płacowej.

 "Jeżeli płace rosną o 14 proc, a inflacja o ponad 12 proc. to znaczy, że z roku na rok możemy kupić więcej o 2 proc., bo o tyle rosną tzw. realne wynagrodzenia.

To, co się liczy dla budżetu przeciętnego Polaka, to różnica pomiędzy wzrostem jego dochodu a wzrostem cen w sklepach. Ta jest niewielka" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM dr Adam Czerniak, kierownik Zakładu Ekonomii Instytucjonalnej i Politycznej w Szkole Głównej Handlowej.

 "Już przeżywaliśmy sytuację, w której inflacja była dwucyfrowa - ponad 20-procentowa, wzrost wynagrodzeń też był ponad 20-procentowy. Wcale nie byliśmy szczęśliwi. Mówię tutaj o okresie transformacji" - dodał gość Marka Tejchmana. "Przy tak wysokiej inflacji i dynamice wynagrodzeń następuje spirala (...) Wzrost płac napędza wzrost cen" - tłumaczył. "Jak rząd zwiększa wydatki, dokłada się do spirali cenowo-płacowej" - zauważył Czerniak.

PAP/RMF
Dowiedz się więcej na temat: zadłużenie państwa | reguła wydatkowa | dług | rating Polski | złoto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »