Reklama

Zagrożona przebudowa sieci bankomatów w Polsce

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o usługach płatniczych, wprowadzającego regulacje dotyczące rynku bankomatów w Polsce. Pracodawcy RP uważają, iż projektowana ustawa powinna zawierać przepisy, które zagwarantują wzrost liczby bankomatów, tak aby mogło z nich korzystać więcej konsumentów.

Obecny współczynnik nasycenia bankomatami w Polsce należy do najniższych w Europie. Plasujemy się na trzecim miejscu od końca, wyprzedzając jedynie Szwecję i Czechy. Średnia europejska wynosi 850 urządzeń, w Polsce - połowę mniej, co przekłada się bezpośrednio na dostępność bankomatów dla społeczeństwa.

Jest to tym ważniejsze, że - według badań przeprowadzonych w marcu 2010 r. przez TNS OBOP - po pierwsze: wśród możliwości dostępu do pieniędzy na koncie i dysponowania nimi, Polacy na pierwszym miejscu stawiają właśnie możliwość wypłaty gotówki z bankomatu, po drugie jednym z najbardziej istotnych czynników decydujących o wyborze konta jest, obok wysokości opłat i prowizji, liczba bankomatów i ich dogodna lokalizacja.

Reklama

Według 70 proc. respondentów powinno się zwiększać liczbę bankomatów w Polsce.

Do niedawna rynek ten rozwijał się dynamicznie. Sytuacja zmieniła się w 2010 r. po obniżce opłat ponoszonych przez banki, jakie za świadczenie usług wypłaty gotówki otrzymują operatorzy bankomatów (tzw. opłata interchange fee).

Opłaty te są jedynym źródłem przychodu dla operatora i stanowią podstawę funkcjonowania i rozwoju sieci bankomatów w Polsce. Zdaniem operatorów bankomatów, nowa stawka znajduje się poniżej progu rentowności. Spowoduje to zahamowanie rozwoju sieci bankomatowych, a w konsekwencji jej dalszy regres.

W opinii Pracodawców RP, przy obecnie obowiązujących stawkach interchange fee oraz braku możliwości nakładania przez operatorów bankomatów bankowych i niezależnych opłat dodatkowych przy wypłacie gotówki z bankomatów, działalność na tym rynku stanie się niedochodowa.

Rozbudowa sieci w takich warunkach zostanie zahamowana. Tymczasem dla polskich konsumentów i banków istotne jest, by liczba bankomatów z roku na rok była większa.

Pracodawcy RP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »