Załap się na zasiłek

To, że sierpień jest ostatnim miesiącem okresu zasiłkowego 2006/2007, wiedzą już chyba wszyscy uprawnieni do świadczeń rodzinnych. Aby zachować ciągłość w wypłacie świadczeń i nie stracić do nich prawa za m-c wrzesień br., należy się spieszyć i do końca tego miesiąca złożyć wniosek.

Dla ułatwienia przypominamy przyszłym świadczeniobiorcom - kto, kiedy, gdzie i jakie dokumenty powinien złożyć.

Świadczenia rodzinne, do których zaliczamy: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, świadczenia opiekuńcze, zapomogę wypłacaną przez gminy oraz jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, przysługują:

1) obywatelom polskim oraz

2) cudzoziemcom, spełniającym warunki określone w art. 1 ust. 2 i 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Zasiłek rodzinny i dodatki

Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Obok niego przysługują również dodatki z tytułu:

Reklama

- urodzenia dziecka,

- opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego,

- samotnego wychowywania dziecka,

- wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej,

- kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego,

- rozpoczęcia roku szkolnego oraz podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.

Po spełnieniu kryterium dochodowego (nie więcej na osobę w rodzinie niż 504 zł lub 583 zł, jeżeli członkiem rodziny jest osoba niepełnosprawna,) prawo do nich przysługuje:

1) rodzicom, jednemu z rodziców, opiekunowi prawnemu dziecka, albo opiekunowi faktycznemu dziecka, do ukończenia przez dziecko:

18. roku życia, nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia,

24. roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

2) osobie uczącej się w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia.

Zasiłek rodzinny nie przysługuje jednak, jeżeli:

1) dziecko lub osoba ucząca się pozostaje w związku małżeńskim,

2) dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej,

3) osoba ucząca się została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,

4) pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko,

5) osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od jego rodzica, chyba że:

- rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,

- ojciec dziecka jest nieznany,

- powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,

- sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka.

Kiedy złożyć wniosek...

Można by powiedzieć, że jak najszybciej. Nie zostało już bowiem wiele czasu. Kto złożył wniosek jeszcze w lipcu br., nie odczuje wejścia w nowy okres zasiłkowy, ponieważ za wrzesień otrzyma świadczenia rodzinne na bieżąco. Pozostali, którzy zrobili to po 31 lipca lub dopiero gromadzą dokumenty, aby je złożyć w najbliższym czasie, niestety na świadczenie za wrzesień będą musieli poczekać do października.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych bowiem bardzo dokładnie reguluje kwestię terminów składania wniosków i wypłaty należnych świadczeń.

Zasadniczo świadczenia rodzinne wypłaca się nie później, niż do ostatniego dnia miesiąca, za który zostało przyznane. Jednak w przypadku złożenia wniosku w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych po 10 dniu danego miesiąca, świadczenia rodzinne za ten miesiąc wypłaca się najpóźniej do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek.

Jeszcze inaczej sprawa wygląda przy składaniu wniosków o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy. I tak, w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy, złoży wniosek wraz z dokumentami do 31 lipca - świadczenia rodzinne przysługujące za wrzesień otrzyma do 30 września. Jeżeli natomiast zrobi to w okresie od 1 sierpnia do 30 września - wypłata za wrzesień nastąpi do 31 października.

Trzeba jednocześnie uważać, aby nie pozbawić się prawa do świadczeń rodzinnych za wrzesień. Wnioski złożone bowiem w październiku, będą uprawniały do świadczeń od miesiąca złożenia wniosku, a więc od października - bez możliwości wypłaty za wrzesień.

... i gdzie

Podmiotem realizującym zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jest organ właściwy, a tym, w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie rodzinne lub otrzymującej świadczenie rodzinne.

Dlatego też wniosek o świadczenia rodzinne składa się w urzędzie gminy (miasta) właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub komórce organizacyjnej do tego upoważnionej.

Gdyby jednak z wnioskiem o świadczenia rodzinne chciała wystąpić osoba, która nie ma miejsca zamieszkania, to warto wiedzieć, że w takim przypadku postępowanie w sprawie o przyznanie prawa do świadczeń rodzinnych, wszczyna właściwy organ gminy lub miasta właściwy ze względu na miejsce jej czasowego pobytu. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający tymczasowe zameldowanie lub potwierdzenie zamieszkania w miejscu pobytu. Organ gminy, właściwy ze względu na miejsce czasowego pobytu osoby niemającej miejsca zamieszkania, wystąpi wówczas do organu właściwego gminy lub miasta właściwego ze względu na ostatnie miejsce stałego zamieszkania tej osoby o potwierdzenie, że na wskazane we wniosku dziecko nie wypłaca się świadczeń rodzinnych.

Podstawa prawna:

ustawa o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.),

rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. z 2005 r. nr 105, poz. 881 ze zm.).

autor: Bożena Dziuba

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »