Zamek do prywatyzacji

Przez niemal 30 pokoleń miejscowa ludność pracowała na świetność rabsztyńskiego zamku na Kruczej Skale pod Olkuszem. Dziś pochodząca z XIV w. warownia obraca się w ruinę. Zdaniem osób zajmujących się jej ochroną, jedynym ratunkiem dla podupadającej średniowiecznej twierdzy jest prywatyzacja, pisze "Gazeta Krakowska".

Przez niemal 30 pokoleń miejscowa ludność  pracowała na świetność rabsztyńskiego zamku na Kruczej Skale pod  Olkuszem. Dziś pochodząca z XIV w. warownia obraca się w ruinę.  Zdaniem osób zajmujących się jej ochroną, jedynym ratunkiem dla  podupadającej średniowiecznej twierdzy jest prywatyzacja, pisze  "Gazeta Krakowska".

Gorącym orędownikiem takiego rozwiązania jest Jerzy Razowski, prezes Stowarzyszenia Rabsztyn. Twierdzi on, że kompletna odbudowa zabytku kosztowałaby 20 mln zł. Powołuje się na przykłady zamków na Szlaku Orlich Gniazd, takich jak Korzkiew, Bobolice i Mirów. Korzkiew to w tej chwili perełka architektoniczna, z pełnym zapleczem turystycznym.

Zwolennikiem prywatyzacji jest także historyk Olgierd Dziechiarz. Jego zdaniem poważny prywatny kapitał zainteresowany restauracją zabytków może zdziałać znacznie więcej niż skromne fundusze gminy Olkusz, która na ten cel może przeznaczyć tylko 100 tys. zł. rocznie.

Reklama

Prywatyzacja zamku byłaby całkowitym odwróceniem jego historii. Warownia znajdowała się w prywatnych rękach zaledwie kilkadziesiąt lat. W 1439 r. jej ówczesny właściciel, Spytko z Melsztyna, napadł na orszak królewski z zamiarem zamordowania króla. Sam zginął, a za karę zamek Rabsztyn i jego inne dobra zostały skonfiskowane i przeszły na własność państwa.

PAP/Gazeta Krakowska
Dowiedz się więcej na temat: zamek | Gazeta Krakowska | prywatyzacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »