Zapaść na rynku kredytów mieszkaniowych. Wyniki najgorsze od 13 lat

Jak wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK), w styczniu banki i SKOK-i udzieliły więcej kredytów ratalnych i gotówkowych (w ujęciu liczbowym) w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. W tym samym okresie odnotowano ponad 63-proc. spadek zarówno liczby, jak i wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych.

W ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały wyższą wartość limitów na kartach kredytowych (o 48,7 proc.), kredytów gotówkowych (o 15,0 proc.) oraz ratalnych (o 1,1 proc.). O 65,2 proc. spadła natomiast wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych.

Główny analityk Grupy BIK prof. Waldemar Rogowski zwrócił uwagę, że styczniowe dynamiki wzrostu w ujęciu liczbowym o 12,3 proc., a w wartościowym o 15,0 proc. potwierdzają dobrą koniunkturę na rynku kredytów gotówkowych. 

"Dla pełnej oceny sytuacji należy wziąć pod uwagę, że dynamiki w ujęciu wartościowym pokazujemy według sprzedaży nominalnej. Gdy jednak posłużymy się ujęciem realnym, uwzględniającym inflację, to dynamika wzrostu wartości kredytów gotówkowych wypada gorzej, a wręcz jest ujemna na poziomie ok. -2 proc." - wyjaśnił.

Reklama

W styczniu 2023 r. wzrosty w kredytach gotówkowych

Prof. Rogowski zwrócił uwagę na kredyty zaciągane powyżej 50 tys. zł, w których wystąpiły "najwyższe dodatnie dynamiki wzrostu zarówno w ujęciu liczbowym (+20,5 proc.), jak i wartościowym (+23,7 proc.)". Jak wyjaśnił, zjawisko to występowało w 2021 r., gdy najwyższa dodatnia dynamika wzrostów dotyczyła właśnie kredytów wysokokwotowych pow. 50 tys. zł. 

"Inaczej niż w roku ubiegłym, gdzie najwyższą dodatnią dynamiką charakteryzowały się kredyty niskokwotowe do 5 tys. zł" - wskazał.

Obecnie kredyty powyżej 50 tys. zł odpowiadają za 12 proc. liczby udzielonych w styczniu br. kredytów gotówkowych i za 48 proc. łącznej wartości sprzedaży. 

"Na cały 2023 r. prognozujemy wartość akcji kredytowej na poziomie 65 mld zł" - stwierdził prof. Rogowski.

Kredyty ratalne nadal na fali wzrostowej, ale tylko w ujęciu liczbowym

Z kolei najwyższe dynamiki w ujęciu wartościowym, podobnie jak w roku ubiegłym, objęły kredyty ratalne do 1 tys. zł (+42,1 proc.) 

"Bardziej spektakularne odczyty w tym samym przedziale wystąpiły w ujęciu liczbowym, odnotowując wzrost o (+129,0 proc.)" - stwierdził ekspert. Zaznaczył, że podobnie jak w całym 2022 r. ujemną dynamikę odnotowały jedynie kredyty ratalne wysokokwotowe z przedziału powyżej 10 tys. zł. BIK prognozuje, że w 2023 r. banki udzielą kredytów ratalnych na łączną kwotę 18,5 mld zł.

Z danych BIK wynika, że średnia wartość zaciągniętego w styczniu br. kredytu gotówkowego wyniosła 21 tys. 39 zł - to wzrost o 2,4 proc. w stosunku do stycznia 2022 r. Natomiast średnia wartość kredytu ratalnego udzielonego w styczniu 2023 r. to 2352 zł i jest ona niższa niż w styczniu rok temu aż o 39,7 proc.

Kredyty mieszkaniowe. Wyniki najgorsze od 2010 r.

W styczniu br. w porównaniu ze styczniem 2022 r., na rynku kredytów mieszkaniowych BIK odnotował spadek zarówno liczby (-63,1 proc.) jak i wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych (-65,2 proc.). Wskazano, że  średnia wartość udzielonego kredytu mieszkaniowego wyniosła w styczniu br. 329,17 tys. zł i była niższa w ujęciu rocznym o 5,7 proc.

"Miesięczna wartość kredytów mieszkaniowych w styczniu 2023 r. wyniosła 2,047 mld zł - to odczyt, który należy do najniższych od stycznia 2010 r." - wskazał prof. Rogowski. Wartość akcji kredytowej w całym 2023 r. jest szacowana na 28 mld zł.

Karty kredytowe. Wzrosty wynikające z efektu niskiej bazy

Z danych BIK wynika, że w styczniu br. banki wydały 48,4 tys. kart kredytowych na łączną kwotę 421 mln zł przyznanych limitów. W ocenie prof. Rogowskiego odczyty BIK dotyczące kart kredytowych w styczniu 2023 r. są dodatnie - przyznano o 36,8 proc. więcej limitów kartowych, na wartość wyższą o 48,7 proc. wobec roku ubiegłego. "Głównie jest to efekt niskiej bazy ze stycznia 2022 r." - podsumował ekspert.

Biznes INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kredyt | Kredyty gotówkowe | kredyty mieszkaniowe | BIK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »