Zapowiedzi reformy emerytur mundurowych to znakomita wiadomość
Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej z zadowoleniem przyjmują zapowiedzi dotyczące reformy emerytur mundurowych.
- Te zmiany są konieczne z punktu widzenia naszych finansów publicznych, ale muszą być przeprowadzone w duchu dialogu społecznego - podkreśla Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP. Przywileje emerytalne służb mundurowych wymagają gruntownej przebudowy. - Sytuacja, gdy jeden Polak musi pracować do 65. roku życia, a inny może zakończyć aktywność zawodową po 15 latach pracy i to bez względu na wiek, jest nie tylko niesprawiedliwa społecznie, ale także szkodliwa dla budżetu państwa - powiedziała Janczewska.
Emerytury i renty mundurowe kosztują ok. 13 mld zł rocznie. Pieniądze pochodzą tylko i wyłącznie z budżetu państwa, gdyż system ten jest systemem zaopatrzeniowym.
Prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy mają: funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. - Pracując w tych zawodach można zostać emerytem mając już 33 lata, czyli w przypadku mężczyzn prawie dwukrotnie mniej niż wynosi powszechny wiek emerytalny w Polsce - mówi Janczewska. - Świadczenia finansowane są całkowicie z budżetu państwa. Na dodatek przepisy tylko w niewielki sposób ograniczają możliwość dorabiania na emeryturze - tłumaczy ekspert Pracodawców RP.
Dlatego Pracodawców RP cieszą zapewnienia rządu, że jeszcze w tym tygodniu powstanie specjalny zespół, który przygotuje nowe zasady przechodzenia na emeryturę służb mundurowych. Rozważane jest wydłużenie z 15 do 20 lub 25 lat okresu służby uprawniającego do wcześniejszej emerytury. Jednocześnie ma się pojawić warunek, że taka osoba będzie musiała mieć skończone 50 lub 55 lat. - Należy te zmiany wprowadzić jak najszybciej, szczególnie że realne oszczędności odczujemy dopiero za wiele lat.
- Rząd podkreśla, że zmiany będą dotyczyć dopiero tych, którzy wstąpią do służby po 1 stycznia 2012 roku - dodaje Janczewska. W ocenie Pracodawców RP, służby mundurowe powinny zostać także włączone do powszechnego systemu emerytalnego. - Powoływanie kas branżowych nie jest najlepszym rozwiązaniem i będzie rozmywało ideę zmian. Także w przypadku służb mundurowych powinno się obliczać kapitał emerytalny i premiować dłuższą aktywność zawodową. Obecny system w żaden sposób nie zachęca do pozostawania na dłuższej służbie - dodaje Janczewska.
- - - - -
Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej są największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 7000 firm, zatrudniających przeszło 3 000 000 pracowników. 85 proc. z nich to firmy prywatne, 15 proc. należy do Skarbu Państwa.