Zarobimy 120 miliardów euro rocznie!

Unijno-amerykańska umowa o wolnym handlu negocjowana jest od ubiegłego roku. Rozmowy mają się zakończyć w 2016 roku. Potencjalne zyski są ogromne, ale na razie nie można przeskoczyć rozbieżności.

Energia, rolnictwo, inwestycje i usługi - to tematy rundy negocjacyjnej dotyczącej umowy o wolnym handlu Unii Europejskiej z USA. Przedstawiciele Brukseli i Waszyngtonu spotykają się dziś na rokowaniach (początek 10.00) po raz szósty. Unia szacuje, że zniesienia barier handlowych przyniesie jej korzyści w wysokości 120 miliardów euro rocznie. Negocjacje będą jednak trudne z powodu różnicy zdań w wielu kwestiach.

Dyskutuj na FORUM INTERIA.PL o umowie o wolnym handlu Unii z USA

Reklama

W związku z kryzysem na Ukrainie jedną z najważniejszych spraw jest energia. Europejczycy chcą zmniejszyć zależność od dostaw Rosji i szansę widzą w negocjowanej właśnie umowie o wolnym handlu. Podczas rokowań Bruksela ma zabiegać o zniesienie ograniczeń w eksporcie amerykańskich surowców energetycznych do Europy, zwłaszcza gazu. Stany Zjednoczone jednak nie chcą rezygnować z systemu licencji. Każdy producent w USA, który chce sprzedać surowce poza granicami musi otrzymać specjalne pozwolenie. To ma gwarantować Stanom bezpieczeństwo energetyczne i pozwala utrzymywać niskie ceny energii.

Różnice zdań pojawiają się także w rolnictwie.. W tym przypadku to Unia nie chce zmienić swoich restrykcyjnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności i produktów genetycznie modyfikowanych.

Tymczasem USA chcą właśnie do Europy sprzedawać uprawy GMO. Stany Zjednoczone chcą także zagwarantować dostęp do unijnego rynku swoim instytucjom finansowym, ale nie chcą się zgodzić na wspólne regulacje.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: miliardy | euro | USA | Umowa o wolnym handlu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »