Zasiłek i bezpłatna opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy

Przyjęty przez rząd projekt specustawy regulującej uproszczony tryb legalizacji pobytu uchodźców z Ukrainy oraz udzielanej pomocy, przewiduje między innymi jednorazowe świadczenie 300 zł oraz dostęp do bezpłatnej opieki medycznej.

Teraz projektem ustawy zajmie się Sejm.

Świadczenie pieniężne 300 zł. Gdzie złożyć wniosek?

Obywatelowi Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny, przysługuje pomoc w postaci jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę, przeznaczonego na utrzymanie, w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe - przewiduje projekt ustawy.

Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego składa się na piśmie w ośrodku pomocy społecznej, albo  w centrum usług społecznych gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu obywatela Ukrainy.

Reklama

Kto składa wniosek o 300 zł?

Wniosek składa osoba uprawniona, jej przedstawiciel ustawowy, opiekun tymczasowy albo osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Przyznanie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta jednorazowego świadczenia pieniężnego nie wymaga wydania decyzji.

Wypłata jednorazowego świadczenia pieniężnego jest zadaniem zleconym, na które gminy otrzymają dotację celową z budżetu państwa na finansowanie wypłat jednorazowego świadczenia pieniężnego. 

Bezpłatna opieka zdrowotna dla Ukraińców

Projekt reguluje też możliwość bezpłatnego korzystania z opieki medycznej.

- Obywatel Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie jest uprawniony do opieki medycznej udzielanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obejmującej świadczenia opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie, w jakim osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym przysługuje prawo do świadczeń finansowanych ze środków publicznych, z wyłączeniem leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, a także podanie produktów leczniczych wydawanych świadczeniobiorcom w ramach programów polityki zdrowotnej ministra właściwego do spraw zdrowia - przewiduje projekt specustawy.

Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?

Projekt przewiduje też inne formy pomocy oraz  łatwy i maksymalnie uproszczony dostęp do rynku pracy. Wystarczy, żeby podmiot zatrudniający obywatela Ukrainy w terminie 7 dni od dnia jej podjęcia przez obywatela Ukrainy powiadomi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego - praca.gov.pl właściwy urząd pracy. Projekt ustawy pozwoli obywatelom Ukrainy na zarejestrowanie się w powiatowych urzędach pracy.

1200 zł miesięcznie wsparcia dla Polaków

Projekt przewiduje też wsparcie finansów dla osób, które przyjęły pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Premier Morawiecki zapowiedział, że będzie to 40 zł dziennie na osobę czyli około 1200 zł miesięcznie, ale z projektu wynika, że szczegóły tego wsparcia będą uregulowane w rozporządzeniu do ustawy.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

- Każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy może być przyznane świadczenie pieniężne z tego tytułu na podstawie umowy zawartej z gminą nie dłużej niż za okres 60 dni. Okres wypłaty świadczenia może być przedłużony w szczególnie  uzasadnionych przypadkach - napisano w projekcie ustawy.

-  Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, maksymalną wysokość świadczenia pieniężnego oraz warunki jego przyznawania i przedłużania jego wypłaty, uwzględniając liczbę obywateli Ukrainy napływających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, sytuację ludności cywilnej i perspektywy zakończenia działań wojennych na terytorium Ukrainy oraz względy humanitarne, a także biorąc pod uwagę aktualną sytuację budżetu państwa i stan finansów publicznych - dodano.

krześ

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »