Zatrzymania w związku z manipulacjami stopą Libor
W Wielkiej Brytanii zatrzymano we wtorek trzech mężczyzn, podejrzanych o udział w aferze z manipulowaniem stopą kredytu międzybankowego Libor. Zatrzymania dokonała agenda śledcza, zajmująca się szczególnie groźnymi oszustwami i korupcją (Serious Fraud Office).
Zatrzymani - obywatele brytyjscy w wieku 33, 41 i 47 lat - są obecnie przesłuchiwani. Więcej szczegółów nie ujawniono.
Libor (London Interbank Offered Rate) jest dzienną stopą oprocentowania kredytu międzybankowego ustalaną przez korporację Thomson Reuters na podstawie danych dostarczanych przez banki zrzeszone w Brytyjskim Stowarzyszeniu Bankowości (BBA). Stopa stosowana jest dla ustalenia oprocentowania krótkoterminowego kredytu międzybankowego w konkretnej walucie. Libor to jedna z dwóch najważniejszych stóp procentowych całego świata finansów.
Skandal wybuchł latem br., gdy okazało się, że bank Barclays podawał nieprawdziwe dane, aby powstało wrażenie, że jego kondycja finansowa jest lepsza niż była, i po to, by umożliwiać spekulacje. Za manipulowanie stopą Libor w latach 2005-2009 bank został już ukarany przez regulatorów rynku usług finansowych w USA i W. Brytanii łączną grzywną w wysokości 290 mln funtów.
Manipulowanie Liborem stało się przedmiotem międzynarodowych dochodzeń regulatorów rynku. Skandal podważył zaufanie do całego sektora i może rzucić nowe światło na zachowanie wielkich instytucji finansowych w okresie największego załamania finansowego po 2008 roku - uważają eksperci.
Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL