Zbiórki nakrętek miały nie być zakazane, a jednak. Władze jednego z miast kończą z serduszkami na ulicach

Z dniem 1 lipca w życie weszły przepisy wprowadzające w Polsce dyrektywę Single Use Plastics. Wszyscy przyzwyczailiśmy się już do nakrętek, które nie chcą oderwać się od butelki, ale zmiany miały nie wpłynąć na charytatywne zbiórki nakrętek. Tymczasem jedna z gmin w Polsce kończy z metalowymi sercami na nakrętki, które od lat wspierały chore dzieci.

Na kilka tygodni przed wejściem w życiu unijnych przepisów pytaliśmy resort klimatu o najistotniejsze szczegóły. Wówczas ministerstwo tłumaczyło, co zrobić z już oderwaną nakrętką i zapewniało nas, że zbiórki nakrętek nie są zagrożone. 

Duże zmiany za nami. Już przywykliśmy?

Kosztowne zmiany linii produkcyjnej, brak kampanii informacyjnej i kwestia przyszłości zbiórek charytatywnych. To tylko część budzących emocje zmian, które niesie za sobą dyrektywa Single Use Plastics. Nakrętki butelek to niewielkie plastikowe elementy, które często pozostawały poza recyklingiem, a ostatecznie trafiały do mórz i oceanów. Dla konsumenta to niewielkie zmiany, które wymagają jedynie drobnej korekty nawyków:

Reklama

- Przed wyrzuceniem do kosza (żółtego pojemnika) butelkę należy przede wszystkim zgnieść, a przypadkowo oderwaną zakrętkę zakręcić na pustej butelce. Linie recyklingu butelek PET są przygotowane do jej dalszej obróbki" - tłumaczył Interii Biznes resort klimatu w maju br.

Dzięki temu nakrętki trafią do sortowni i zostaną zrecyklingowane. 

Bolesławiec kończy ze zbiórkami nakrętek

Tymczasem Urząd Gminy w Bolesławcu informuje, że plastikowane nakrętki nie będą już zbierane, a metalowe serduszka rozmieszczone na terenie całej gminy nie będą już opróżniane. 

- W związku z wejściem w życie z dniem 1 lipca 2024 r. nowych przepisów unijnych dot. obowiązku fabrycznego przytwierdzenia nakrętek plastikowych od opakowania po napoju z tworzyw sztucznych, plastikowe nakrętki nie będą już zbierane (...) Prosimy więc nie wrzucać nakrętek do serduszek znajdujących się na terenie Gminy Bolesławiec, ponieważ nie będą one już odbierane przez odbiorów - informuje Urząd Gminy w Bolesławcu cytowany przez tugazeta.pl.

To pewnego rodzaju zaskoczenie, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze wiosną br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewniało nas, że dyrektywa nie wpłynie na zbiórki charytatywne:

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie planuje wprowadzać jakichkolwiek zakazów związanych z prowadzonymi działalnościami charytatywnymi - czytamy w odpowiedzi resortu. 

Zakazane jest bowiem wprowadzanie do obrotu napojów w opakowaniach bez mocowanie. "Jeżeli natomiast konsument postanowi oderwać zakrętkę i przekazać ją w ramach zbiórki charytatywnej, nikt mu takiego działania nie zabrania", tłumaczyło MKiŚ. 

W Bolesławcu duże pojemniki w kształcie serca rozmieszczone są w wielu miejscach. Zebrane nakrętki były sprzedawane i przekazywane na rzecz chorych dzieci. Póki co inne samorządy nie informują o tego typu krokach, a metalowe serca nadal obecne są w przestrzeni publicznej. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dyrektywa UE | nakrętki | Urząd Gminy | zbiórka charytatywna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »