ZE PAK zawita na GPW!
Ministerstwo Skarbu Państwa zrezygnowało z negocjacji z Rafako dotyczących sprzedaży Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Planuje ofertę publiczną PAK-u i debiut na GPW - poinformował resort komunikacie.
- W związku z brakiem możliwości sprzedaży akcji Skarbu Państwa w spółce Zespół Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin S.A. na rzecz Elektrimu, wynikającym ze zrzeczenia się przez Elektrim uprawnień do nabycia ww. akcji wynikających z umowy prywatyzacyjnej z dnia 30 marca 1999 r., Minister Skarbu Państwa planuje w porozumieniu z pozostałymi akcjonariuszami ZE PAK wprowadzenie akcji ww. spółki do publicznego obrotu i sprzedaż akcji ZE PAK na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Rozwiązanie to także nawiązuje do zapisów przedmiotowej umowy - napisano.
- W powyższy scenariusz wpisana jest możliwość uruchomienia procesu prywatyzacji ww. kopalń w trybie publicznym - dodano.
MSP chce sprzedać 50 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz 85 proc. dwóch kopalni węgla brunatnego Adamów i Konin. Poza Skarbem Państwa akcjonariuszem ZE PAK jest należący do Solorz-Żaka Elektrim, który ma ponad 47 proc. kapitału i kontrolę operacyjną.
Do tej pory MSP negocjowało zakup PAK-u z Rafako, którego głównymi akcjonariuszami są Elektrim i spółka powiązana z Zygmuntem Solorzem-Żakiem.
W piątek wiceminister skarbu Jan Bury nie wykluczał możliwości upublicznienia PAK-u, jeśli oferta Rafako nie będzie satysfakcjonująca. Mówił wówczas, że do debiutu na GPW mogłoby dojść jeszcze w tym roku. Bury zapowiedział, że na giełdę mógłby wejść sam PAK bez kopalni.
ZE PAK jest drugim co do wielkości krajowym producentem energii elektrycznej otrzymywanej z węgla brunatnego. Kopalnie węgla brunatnego Konin i Adamów to - obok KWB Bełchatów i KWB Turów - dwie z czterech kopalń węgla brunatnego w Polsce. Głównym odbiorcami ich surowca jest ZE PAK. Łączna moc zainstalowana elektrowni wynosi 2.467 MW.