Reklama

ZEW i dane o produkcji w Polsce

Dziś kolejny z dzień z relatywnie mało istotnymi danymi w kalendarzu. Nocne publikacje protokołów z posiedzenia BoJ i RBA nie przyniosły dużego zaskoczenia.

Reklama

Trudno oczekiwać także silnego wpływu indeksu ZEW na rynki, jego zmiana powinna być znacznie mniejsza niż przed miesiącem. Ciekawiej może być na złotym, który niejednokrotnie w ostatnich miesiącach silnie reagował na dane o produkcji przemysłowej.

Reklama

Muto nowym prezesem BoJ?

Najpoważniejszym kandydatem na objęcie stanowiska prezesa Banku Centralnego Japonii według agencji Reutera jest jego były wiceprezes Toshiro Muto. Dla rynków nie jest to żadne zaskoczenie, gdyż od dawna był on wymieniany w gronie faworytów do funkcji prezesa. Z pewnością będzie on kontynuował politykę stymulowania gospodarki oraz walki z deflacją. Oficjalne ogłoszenie nowego prezesa będzie miało miejsce dopiero w przyszłym tygodniu, tuż po spotkaniu premiera Abe z prezydentem Obamą w Waszyngtonie.

Dziś także opublikowano protokół ze styczniowego posiedzenia BoJ, z którego wynika że dwóch z dziewięciu członków Rady Banku Japonii było przeciwnych podnoszeniu celu inflacyjnego oraz rozpoczęciu nielimitowanego skupu aktywów od 2014 r. Jednakże nie przeszkodziło to w przegłosowaniu gołębich postulatów.

O ile wyżej wymienione czynniki nie miały dużego wpływu na notowania japońskiej waluty w ostatnich godzinach, to wypowiedź ministra finansów Taro Aso, który zaprzeczył jakoby rząd myślał o zbudowaniu nowego funduszu, mającego skupować obligacje innych państw, przyczyniła się do umocnienia jena.

Rynek pracy w Polsce słaby, dziś dane o produkcji

Złoty nie skorzystał wczoraj na poprawie nastrojów na europejskich rynkach akcji, m.in. ze względu na słabe dane z rynku pracy, które przybliżają nas do marcowej obniżki stóp procentowych. Spadek zatrudnienia o 0,8% R/R był w pobliżu konsensusu rynkowego, ale jest głębszy niż zakładała nasza prognoza (prognozowaliśmy spadek zatrudnienia o 0,6% i wzrost wynagrodzeń o 0,1% w skali roku), choć wpływ na ten fakt miała głównie coroczna zmiana populacji przedsiębiorstw analizowanych przez GUS.

Dynamika wynagrodzeń jest co prawda sporo niższa niż zakładał konsensus (1%), ale wynika to przede wszystkim z efektu bazy. W styczniu ubiegłego roku wzrost płac był bowiem nienaturalnie wysoki. Stąd w styczniu 2013 odnotowany wzrost jest śladowy, ale od lutego dynamika płac wzrośnie w okolice 2-3%. Dane potwierdzają trudną sytuację na rynku pracy i wraz z niskim odczytem inflacji za styczeń są silnym argumentem za obniżką stóp procentowych w marcu. Natomiast na notowania złotego większy wpływ mogą mieć publikowane dziś dane o produkcji (14.00). Nasza prognoza (0-1%) jest sporo powyżej konsensusu rynkowego (niemal -4%), ale wynika nie z oczekiwanego przyspieszenia wzrostu, a z bardzo korzystnego układu dni roboczych w stosunku do stycznia ubiegłego roku.

Indeks ZEW w Niemczech

Dziś jedną z ważniejszych publikacji na rynku będzie odczyt indeksu instytutu ZEW dla gospodarki Niemiec. Jednakże jak zwykle należy podchodzić z dużym dystansem do jego publikacji, albowiem powstaje on na podstawie ankiet wśród osób z branży finansowej, na opinię których duży wpływ ma zachowanie rynków kapitałowych. Rynek oczekuje poziomu 35 pkt. , w styczniu odczyt zaskoczył i wyniósł 31,5 pkt. w stosunku do konsensusu na poziomie 12 pkt. Publikacja o godz. 11:00.

Na wykresach:

GBPUSD, D1 - Na funcie sytuacja wygląda coraz ciekawiej z perspektywy byków. Najprawdopodobniej cała struktura pięciofalowa dobiega właśnie końca, a bliskość wsparcia na poziomie 1.5459 oraz dolnego ograniczenia kanału spadkowego dają szansę na silną korektę wzrostową

EURPLN, D1 - Szanse na dokończenie pięciofalowej struktury są jeszcze na polskim złotym. Notowania polskiej waluty mogą próbować testować w najbliższych dniach poziom 4.21, szczególnie gdyby dane o produkcji przemysłowej zaskoczyły mocno negatywnie.

Paweł Kordala

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

www.xtb.pl

Dowiedz się więcej na temat: ZEW | deta | danie | dziś | Dana | w polsce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »