Reklama

Zgłaszają się kolejni poszkodowani przez Viki Travel

Do prokuratury w Kwidzynie zgłaszają się kolejne osoby, które mogły być oszukane przez agencję Viki Travel. W maju firma nie wykupiła biletów lotniczych do USA dla 50 finalistów programu "Odyseja Umysłu", i ogłosiła upadłość.

O zgłoszeniach kolejnych poszkodowanych poinformował w poniedziałek PAP szef kwidzyńskiej prokuratury Piotr Jankowski. Jak wyjaśnił, do jednostki, którą kieruje, wpłynęły w ostatnich dniach zawiadomienia od dwóch grup. Wpłaciły one agencji w sumie 200 tys. zł na poczet biletów lotniczych i nie doczekały się realizacji usług.

Reklama

Jankowski wyjaśnił, że chodziło najczęściej o bilety do Ameryki Płn. Osoby zgłaszające twierdziły, iż po sprawdzeniu w liniach lotniczych okazywało się, że agencja turystyczna Viki Travel z Kwidzyna albo nie wykupiła biletów, albo wykupiła tylko na część trasy - np. bez biletów powrotnych.

Jak poinformował PAP szef kwidzyńskiej prokuratury, zgłoszenia dwóch grup zostaną zbadane w ramach śledztwa wszczętego 22 maja z zawiadomienia fundacji Odyssey of the Mind Polska. Fundacja poinformowała wówczas śledczych o możliwym oszustwie dokonanym przez Viki Travel na kwotę 220 tys. zł. Pieniądze te zostały wpłacone na konto firmy, a ta miała za nie wykupić podróż do USA dla 50 finalistów programu Odyseja Umysłu. Agencja nie wykonała usługi i ogłosiła upadłość.

Śledztwo w tej sprawie prokuratura prowadzi pod kątem art. 286 paragraf 1. kodeksu karnego dot. oszustw. Grozi za to od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Jankowski dodał, że z napływających do jego jednostki informacji wynika, że osób, które mogły zostać poszkodowane przez Viki Travel może być więcej.

Polscy finaliści międzynarodowego programu Odyseja Umysłu ostatecznie dotarli do USA, gdzie 22-26 maja na Uniwersytecie Stanu Michigan w East Lansing, odbywał się ostatni etap projektu: w zakupie nowych biletów lotniczych pomogły uczniom władze państwowe i samorządowe.

W Polsce program Odyseja Umysłu prowadzony jest od ponad 20 lat. Pierwsza drużyna rozpoczęła pracę w 1989 roku, a pierwszą krajową edycję konkursu zorganizowano w roku 1992. Od tego czasu w programie wzięło udział w sumie kilkanaście tysięcy polskich Odyseuszy. W roku szkolnym 2012-2013 w Odysei Umysłu uczestniczyło niespełna 3 tysiące uczniów.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: poszkodowane | poszkodowani

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »