Reklama

Ziobro: Dzięki konfiskacie rozszerzonej odebrano grupom przestępczym majątek wartości ok. 400 mln zł

- W wyniku kilkumiesięcznego obowiązywanie w Polsce instytucji tzw. konfiskaty rozszerzonej udało się skonfiskować grupom przestępczym majątek o wartości ok. 400 mln zł - poinformował w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości wziął udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Odpowiedzialność karna podmiotów zbiorowych".

Przypomniał, że MS przed kilkoma miesiącami wprowadziło do polskiego porządku prawnego nową instytucję tzw. konfiskaty rozszerzonej.

- Teraz, kiedy konfiskata rozszerzona jest wręcz standardem w wielu państwa europejskich zdecydowaliśmy się, jako jeden z ostatnich krajów UE, wprowadzić ją w realnym kształcie pozwalającym na skuteczne używanie jej w walce z przestępczością - powiedział.

Zaznaczył, że propozycje zmian spotkały się "z bardzo dużym oporem różnych środowisk". - Organizowały spektakularne akcje medialne, stawiając zarzuty, że instytucja ta narusza podstawowe prawa, że stanowi zagrożenie dla praw obywatelskich, że mogą być narzędziem używanym przez władz, które służy nie tyle obywatelom, co jest używane do celów nie zawsze związanych z porządkiem prawnym - mówił Ziobro.

Reklama

Wyraził nadzieję, że już kilkumiesięczne funkcjonowanie instytucji konfiskaty rozszerzonej "wszystkie te obawy rozwiało".

- Mogę też z satysfakcją powiedzieć, że po kilku miesiącach funkcjonowania tej w tym kształcie nowej instytucji w polskim porządku prawnym, możemy mówić o dużym sukcesie i skonfiskowaniu majątku grupom przestępczym sięgającego około 400 mln zł - zaznaczył.

Powiedział, że ma nadzieję, iż finalne orzeczenia sądów, które uczestniczą na każdym etapie funkcjonowania konfiskaty rozszerzonej, związane z ustaleniem odpowiedzialności karnej, "potwierdzą zasadność stosowania tej instytucji".

Przepisy o konfiskacie rozszerzonej obowiązują od 27 kwietnia 2017 r. Minister sprawiedliwości, wprowadzając je, zapowiadał, że mają uderzyć w oszustów i uniemożliwić im czerpanie korzyści z nielegalnie zdobytych majątków.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »